Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Eurokomisařka Georgieva: "Den, kdy děkujeme těm, kdo pomáhají"
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

19/08/2011

Minulý měsíc jsem se setkala s vyčerpanou somálskou rodinou, která musela jít pěšky celé týdny, než našla přístřeší a potravu. Mluvila jsem s nimi v Dadaabu, nyní největším uprchlickém táboře na světě, který se každým dnem ještě zvětšuje.

Rodina, s níž jsem byla jen krátce, byla konečně v bezpečí, a to díky neutuchající obětavosti humanitárních pracovníků. Ti v Dadaabu poskytují potravu, přístřeší a zdravotní péči téměř 400 000 Somálců prchajícím před hladem a konfliktem ve své zemi.

Světový humanitární den, který připadá na 19. srpna, je příležitostí projevit uznání těm mužům a ženám, kteří pracují často v obtížných a někdy v nebezpečných podmínkách a kteří svou prací a svými životy slouží lidstvu. Vystavují se většímu riziku než příslušníci mírových sil OSN: nejsou ozbrojeni, ale čelí stejnému nebezpečí.

  Evropská komisařka Kristalina Georgieva

  V roce 2010 se odehrálo 129 bezpečnostních incidentů, v nichž terčem byli humanitární pracovníci; 69 jich bylo zabito, 86 zraněno a 87 uneseno.

  Jsou to rovněž lidé, kteří riskují své životy v Somálsku. V Doolowu jsem měla příležitost seznámit se s některými z těchto pozoruhodných lidí snažících se na frontové linii pomáhat těm, kdo jsou v největší nouzi. Byl mezi nimi Maurice Kiboye, programový manažer nevládní organizace COOPI, jež je humanitárním partnerem Evropské unie. Mluvil o lidech, kteří se v úsilí o pouhé přežití spoléhají na jeho tým, a o tom, jak stateční byli, když se potýkali s hladem a ozbrojenými gangy. Řekl mi také, že svou práci může vykonávat pouze díky tomu, že ho komunita chrání: „Jsme tady pro ně, a proto se za nás staví.“ Jeho slova odrážejí heslo letošního Světového humanitárního dne, jímž je „Lidé lidem“.

  Více než miliarda lidí na celém světě žije v nejhorší chudobě. Jsou nejvíce ohroženi konflikty a katastrofami. V důsledku klimatických změn a růstu obyvatelstva budou jejich životy ještě těžší a úkoly humanitárního společenství ještě naléhavější. Plnit je lze jen díky humanitárním pracovníkům, jako jsou Maurice a členové jeho týmu v Somálsku. Jejich práce patří k vůbec nejnebezpečnějším, ale také k nejcennějším.

  Humanitární pracovníci jsou skromní, výsledky jejich práce ale skrovné nejsou. Prostřednictvím jejich úsilí a obětavosti Evropská unie loni ovlivnila životy 140 milionů osob postižených konflikty a katastrofami po celém světě. Humanitárním pracovníkům a našim evropských spoluobčanům, kteří pomáhají financovat jejich práci, proto náleží náš dík.

   

  Děkuji.

   

  Kristalina Georgieva

  evropská komisařka pro mezinárodní spolupráci, humanitární pomoc a řešení krizí

  Poslední aktualizace: 25/08/2011  |Začátek stránky