Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Jak se český chmel dostal na severošpanělské pole
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

13/07/2011

Přínosné nápady má José Luis Olmedo Nadal v popisu práce. Je totiž projektovým manažerem pro inovace ve španělské pivovarské společnosti Hijos de Rivera. Ta v severošpanělském regionu Galicie vyrábí pivo již více než 200 let. Chmel dováží z Německa a jiných částí Španělska, protože jeho pěstování v Galicii před 30 lety vymizelo. Před lety dovážela chmel z České republiky a Olmedo přišel s nápadem, který by pivovaru opět zajistil chmel z Česka a zároveň by snížil náklady. Proč by pivovar nemohl pěstovat český chmel na poli v Galicii? „Český chmel je velmi aromatický a dáváme mu přednost před odrůdami, které jsou více hořké,“ řekl. Nalézt dodavatele bez kontaktů v Česku bylo ale obtížné.

  Jak se český chmel dostal na severošpanělské pole

  Proto se Olmedo obrátil prostřednictví organizace Centro de Innovación e Servizos de Galicia na síť Enterprise Europe Network. Síť, která má 3000 odborníků ve 49 zemích, pomáhá podnikům tím, že pro ně vyhledává kontakty v zahraničí. A protože v galicijském centru pracuje i Češka Jana Vavřiková, pivovarská společnost získala velmi snadno přímé spojení s ČR.

  Vavřiková ve spolupráci s kolegyní Margaritou Müllerovou z podnikatelského a inovačního centra BIC Plzeň, které je také partnerem Enterprise Europe Network, zprostředkovala Olmedovi spojení na Chmelařský institut s.r.o. v Žatci. Následovala jednání a pracovníci sítě ve Španělsku i v ČR nabídli oběma stranám překladatelskou a administrativní podporu. Za několik týdnů obě společnosti dospěly k dohodě, žatecký institut souhlasil s tím, že do Španělska dodá dvě odrůdy chmele. „Je předčasné předpovídat, jaká bude první úroda, doufáme ale, že uspějeme. Díky Entreprise Europe Network bychom měli být s to oživit náš tradiční recept pro výrobu piva,“ uvedl Olmedo.

  Expertka sítě Jana Vavřiková také věří v dobrou podzimní úrodu. „Byli jsme u toho, když Hijos de Rivera obdržel sazenice, a byli jsme na poli, takže si určitě nenecháme ujít ani sklizeň,“ řekla.

  Další informace o síti Europe Enterprise Network: http://www.enterprise-europe-network.ec.europa.eu/index_en.htm 

  Poslední aktualizace: 20/07/2011  |Začátek stránky