Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Pokud cestujete po Evropě, mějte u sebe platný průkaz zdravotního pojištění
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

17/06/2011

Bezplatný evropský průkaz zdravotního pojištění vám ulehčí přístup k lékařské péči ve 27 zemích EU a také na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a ve Švýcarsku.

Popálení medúzou, alergická reakce, zlomená noha nebo vážnější zranění či nemoc vám mohou náhle změnit vaši dovolenou nebo služební cestu v noční můru.

Vypořádat se s bezodkladným problémem je samo o sobě dosti složité a skutečnost, že neznáte zdravotní systém dané země, může spolu s dodatečnými náklady na léčbu situaci dále zkomplikovat.

  globus a stetoskop

  Jestliže cestujete po EU, získáte lékařskou pomoc snadněji, pokud budete mít u sebe evropský průkaz zdravotního pojištění .

  Občané EU mají díky dohodě mezi všemi 27 zeměmi Unie (a také Islandem, Lichtenštejnskem, Norskem a Švýcarskem) nárok na dávky sociálního zabezpečení, pokud v těchto zemích pracují, žijí nebo po nich cestují.

  Patří sem i přístup ke stejné zdravotní péči a dávkám, na které mají nárok státní příslušníci dané země.

  Rovné zacházení

  Zdravotní průkaz prokazuje, že pacient má nárok na rovné zacházení u lékaře, v nemocnici a v lékárně.

  V závislosti na zákonech země, ve které pobývá, mu může být zdravotní péče často poskytnuta zcela zdarma. Pokud by přesto musel za něco platit, budou mu poplatky proplaceny.

  Průkaz se vztahuje i na péči o těhotné ženy a na probíhající léčbu již existujících nebo chronických onemocnění, jako jsou astma, cukrovka nebo rakovina.

  Některé speciální služby, jako je například dialýza, je však často třeba zařídit předem.

  Turisté mají nárok na rovné zacházení i bez průkazu, ale budou se možná muset nejdříve obrátit na svou zdravotní pojišťovnu, aby jim faxem nebo e-mailem poslala potvrzení.

  Možná také budou muset zaplatit veškeré náklady předem a doma pak požádat o úhradu u své pojišťovny. Nemusí jim však být proplacena celá částka.

  Získat průkaz není těžké

  Evropský průkaz zdravotního pojištění můžete dostat zdarma. Nejlépe vám poradí ve vaší zdravotní pojišťovně. Musíte mít zdravotní pojištění v jedné z 31 výše uvedených zemí.

  Pojištění se vztahuje i na osoby, které v těchto zemích studují nebo dočasně pracují v rámci svého zaměstnání.

  Průkaz už vlastní téměř 185 milionů lidí.

   

  Další informace o koordinaci sociálního zabezpečení na úrovni EU

  Poslední aktualizace: 30/06/2011  |Začátek stránky