Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zkvalitňování zdravotní péče používáním nových technologií
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

13/05/2011

 

Informační a komunikační technologie pomáhají zdravotnickým zařízením v EU zkvalitňovat a zefektivňovat služby poskytované pacientům.

Zdravotnictví v EU se vyrovnává s řadou výzev - zejména se stárnutím populace, rozpočtovými škrty, stoupajícími náklady a s nedostatkem personálu. Evropská komise vyzývá v rámci řešení této situace členské státy, aby investovaly více do informačních a komunikačních technologií.

  Přenosný počítač, ze kterého vysunuje ruku doktor se stetoskopem

  Internet, bezpečné datové sítě, přístroje využívající bezdrátového spojení a informační služby se již osvědčily a v řadě oblastí pomáhají lékařům, sestrám a zdravotnickým zařízením zkvalitňovat a zefektivňovat služby poskytované pacientům a snižovat náklady na péči.

  Zásadní přínos

  Některé z nejúspěšnějších informačních a komunikačních aplikací jsou tento týden k vidění v Budapešti v rámci evropského týdne elektronického zdravotnictví 2011.

  V Dánsku například datové sítě umožňují rychlou a efektivní komunikaci mezi pacienty, lékaři a sociálními pracovníky. Takto soustředěné služby již pomohly dohromady ušetřit 1,4 miliardy eur.

  V Británii umožnila internetová a telefonní asistenční služba v roce 2008 snížit počet návštěv u lékaře o 2,4 milionu a počet výjezdů sanitek a pohotovostních zásahů o 1,2 milionu.

  V italské Lombardii snížili využitím kardiodiagnostických přístrojů, které dovolují lékařům na dálku posuzovat stav pacientů trpících onemocněním srdce, počet opakovaných hospitalizací o 36 % a o 12 % počet návštěv lékařů u pacienta.

  Služby zaměřené na pacienty

  Informační a komunikační technologie dále například usnadňují lékařům přístup k chorobopisům, urychlují zpracování výsledků laboratorních testů a dovolují přímé zasílání receptů do lékáren.

  Podle studie financované Unií, jež byla realizována v Nizozemsku, Spojeném království a v Německu, by mohlo dálkové sledování stavu pacientů snížit jejich úmrtnost o 15 % a dobu, kterou musí trávit v nemocnici, o 26 %.

  Digitální agenda

  Evropská komise v současné době pracuje na cílených opatřeních, která mají podpořit plošné zavádění informačních a komunikačních technologií v celé Unii. Do 25. května potrvá veřejná konzultace, kterou v této souvislosti Komise zahájila.

  Podklady, jež konzultací získá, využije v legislativních návrzích na období 2012-2020, které hodlá letos předložit. Podpora informačních technologií ve zdravotnictví je součástí tzv. digitální agendy EU a tzv. politiky Unie inovací.

  Související odkazy

  Poslední aktualizace: 18/05/2011  |Začátek stránky