Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Oslavy Dne Evropy v České republice
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

04/05/2011

 

Zastoupení Evropské komise v České republice Vás srdečně zve na oslavu Dne Evropy, který si členské státy Evropské unie připomínají vždy 9. května.

Oslavy v České republice budou mít již počtvrté podobu mezinárodního multižánrového festivalu, který proběhne 9. května odpoledne a večer hned na dvou místech: již tradičně na Staroměstském náměstí v Praze a poprvé i na Jiráskově náměstí (Kuřím rynku) v Ostravě.

Festival ke Dni Evropy se koná pod záštitou premiéra Petra Nečase a primátora Ostravy Petra Kajnara.

  Nápis "Den Evropy"

  Na pódiích v obou místech konání oslav vystoupí známí hudebníci z České republiky i dalších zemí Evropské unie. Veřejnost také bude mít možnost navštívit informační stánky institucí a členských zemí EU, zúčastnit se mnoha soutěží i ochutnat evropské kulinářské speciality.

  Na oslavách tento rok také uvítáme neziskové organizace a dobrovolnická sdružení, které zde představí svoje aktivity a zvýší povědomí o letošním Evropském roku dobrovolnictví.

  Co je Den Evropy a proč se slaví 9. května?

  Dne 9. května 1950 představil Robert Schuman, francouzský ministr zahraničních věcí, svůj návrh na vytvoření organizované Evropy jako nezbytné podmínky pro udržení mírových vztahů.

  Tento návrh, známý pod názvem „Schumanova deklarace“, se považuje za počátek budování toho, čemu se dnes říká Evropská unie.

  Tento den, 9. květen (Den Evropy), se stal jedním z evropských symbolů, které spolu s vlajkou, hymnou, mottem a jednotnou měnou (eurem), tvoří identifikační znaky politického subjektu – Evropské unie. Den Evropy představuje příležitost pro aktivity a oslavy, které Evropu přibližují k jejím občanům a sbližují národy Unie.

  ProgramNáhled plakátu ke Dni Evropy

  Praha - Staroměstské náměstí

  Divadlo - Kocourek Modroočko
  Endy Moon 4 PM band
  Pitchbender
  Dorota Barová (Tara Fuki)
  Lenka Dusilová
  N.O.H.A.

  Ostrava - Jiráskovo náměstí 

  Dětský soubor Heleny Salichové
  Showstation
  Memphis
  Visegrad Blues Band
  Ashley Slater (Freak Power)
  Tereza Černochová

  Související odkazy

  Poslední aktualizace: 13/05/2011  |Začátek stránky