Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropská cena pro vynálezce 2011: I ČR má svého kandidáta
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

07/03/2011

Česká vědecká pracovnice profesorka Blanka Říhová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd byla nominována na prestižní cenu European Inventor Award pro nejlepšího evropského vynálezce. Blanka Říhová je jednou ze tří osob nominovaných v kategorii za celoživotní dílo a to za svou průlomovou práci v oblasti léčby rakoviny.

Evropská cena pro vynálezce je nejvýznamnějším evropským oceněním, kterou může vědec za své vynálezy obdržet. Je udělována od roku 2006 Evropským patentním úřadem za podpory Evropské komise. Letošní ročník bude slavnostně vyhlášen 19. května v Budapešti, kde vynálezci obdrží ocenění v celkem pěti kategoriích (průmysl, malé a střední podniky, výzkum a ocenění za celoživotní dílo).

    Logo Evropské ceny pro vynálezce

     

    15 finalistů bylo vybráno z návrhů zaslaných Evropskému patentnímu úřadu mezinárodní porotou složenou z významných osobností evropského veřejného a akademického života. Jedním z porotců byl i předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. Nejdůležitějšími faktory při výběru byla technická stránka vynálezu, ekonomický dopad a význam pro společnost. Vynálezci zastoupení na panelu finalistů pocházejí z 12 zemí Evropské unie. Nejvíce je na poli vynálezů zastoupen výzkum v oblasti zdravotnictví, následovaný technologiemi v oblasti energetiky, stavitelství, automobilového průmyslu a telekomunikací.

    Související odkazy

    Poslední aktualizace: 21/03/2011  |Začátek stránky