Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

28. leden, den ochrany údajů
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

28/01/2011

Zamysli se předtím, než zveřejníš své osobní údaje na internetu!

Jak trvale odstranit informace z profilu na webových stránkách sociálních sítí? Můžete své kontakty a fotografie přenést do jiné služby? Co se stane s vašimi osobními údaji v momentě, kdy vstoupíte na palubu letadla, otevřete si v bance účet nebo sdílíte fotografie na internetu? Kdo a jak tyto údaje používá?

Možnost kontroly vašich informací, disponování přístupem k vašim datům, možnost je upravovat a mazat představují základní práva, které musí být v dnešním digitálním světě zaručeny.

Evropská komise letos předloží návrhy právních předpisů, jejichž cílem bude posílit práva jednotlivce a zároveň odstraněním byrokracie zajistit volný pohyb údajů v rámci jednotného trhu EU.

  Zápisník a laptop

   

  "Ochrana osobních údajů je základním právem," uvedla místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová, která v EU odpovídá za spravedlnost, základní práva a občanství. "Potřebujeme jasná a konzistentní pravidla ochrany údajů, abychom tato práva mohli zaručit. Také musíme aktualizovat platné právní předpisy tak, aby dokázali odpovědět na výzvy, které vznikají v důsledku rozšíření nových technologií a globalizace. "

  Záměrem připravovaných změn je posílit práva jednotlivce, aby se sběr a užívání osobních údajů omezilo na nezbytné minimum. Jedinci by měly být jasným způsobem informováni o tom, jak se s jejich údaje nakládá, za jakým účelem, kým a na jak dlouho. Lidé by měli mít možnost vědomě souhlasit se zpracováním svých osobních údajů, například během používání internetu, a v případě, že údajů již nebude zapotřebí či lidé budou chtít údaje o sobě smazat, měli by mít „právo být zapomenuti“.

  Související odkazy

  Poslední aktualizace: 14/09/2011  |Začátek stránky