Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropský projekt satelitní navigace pokračuje
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

20/01/2011

Galileo, globální družicový navigační systém Evropské unie, bude spuštěn v roce 2014. Systém EGNOS, který zpřesňuje údaje GPS na území Evropy, je již v provozu. Využívají jej například zemědělci nebo záchranné týmy.

  Podle nové zprávy o dosavadním pokroku probíhá zavádění systémů družicové navigace uspokojivě a Unie je odhodlána projekt dokončit.

  S přípravou vlastního programu satelitní navigace začala před deseti lety. Vedly ji k tomu strategické a ekonomické důvody. Ty ostatně přetrvávají i nadále.

  Členské státy uznaly důležitosti role navigačních systémů v současné společnosti a shodly se na tom, že Evropa musí být nezávislá na ostatních poskytovatelích těchto služeb - americkém systému GPS a ruské obdobě Glonass.

  Evropská unie systémy Galileo a EGNOS vlastní a budou plnit především její ekonomické a bezpečnostní potřeby.

  Podobně jako internet i satelitní navigace s sebou přináší inovace a pracovní místa pro celou řadu odvětví. V současné době závisí vyprodukování asi 800 miliard euro z celkového HDP Unie právě na satelitní navigaci. Globální trh se souvisejícími produkty a službami vykazuje během posledních několika let 30% růst a do roku 2020 by měl podle odhadů dosáhnout hodnoty 240 miliard eur.

  Přesnost, dostupnost a spolehlivost

  EGNOS a později i Galileo výrazně zvýší dostupnost a přesnost navigačních systémů získávaných z družic na oběžné dráze. Signál by měl být rychleji dostupný, měl by být přesnější a schopný lokalizovat polohu uživatelů s přesností na jeden metr. U GPS bývá odchylka i několik metrů.

  Větší přesnost, dostupnost a spolehlivost umožní různým odvětvím inovovat. Systém bude možno využít při řízení dopravy a koordinaci záchranných akcí, při práci policie a bezpečnostních složek, při ostraze hranic EU a ke zvýšení bezpečnosti mírových misí.

  EGNOS funguje od října 2009 a přináší první výsledky. Pomáhá například zvyšovat zemědělcům výnos, protože zpřesňuje zaměřování při setí a hnojení. Letos by mělo být schváleno jeho použití v letecké dopravě. Letecké společnosti by jej měly využívat ke zvýšení bezpečnosti cestujících.

  Dva zkušební satelity systému Galileo jsou již na oběžné dráze. První zcela funkční družici by EU měla vypustit letos a příští rok. Poté, až do roku 2014, kdy by měl být systém plně funkční, budou každé tři měsíce vypouštěny dva satelity.

  Poslední aktualizace: 28/01/2011  |Začátek stránky