Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

3. místo pro ČR - Novinářská cena Evropského roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

04/01/2011

Jedním z projektů Evropského roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení 2010 v členských státech EU, Norsku a na Islandu bylo i vyhlášení soutěže pro novináře, kteří se věnují tématům chudoby a sociálního vyloučení. 17. prosince byli na slavnostním setkání v Bruselu vyhlášeni vítězové nejoriginálnějších a nejpřínosnějších příspěvků na evropské úrovni. Český finalista Petr Třešnák z časopisu Respekt zde získal 3. místo v kategorii tištěných médií se svým článkem "Velký úklid bezdomovců".

  Evropský rok boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení 2010

  Finalista soutěže Petr Třešnák

  Novinářská soutěž je jednou z klíčových aktivit Evropského roku na úrovni EU a jejím cílem je zvýšit informovanost veřejnosti v otázkách týkajících se chudoby a sociálního vyloučení. Jak uvedl Evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a začlenění László Andor: „Chceme-li zvítězit nad chudobou, musíme nechat promluvit ty, kteří jsou sociálně vyloučeni. Musíme porozumět příčinám chudoby a zároveň přijít s novým a účinným řešením. Novináři zastávají v této debatě klíčovou úlohu a z tohoto důvodu jsme vyhlásili novinářskou soutěž o nejpřínosnější a nejoriginálnější příspěvek na téma chudoby.“

   

  Informace o Novinářské ceně

  Novinářské ceny byly v roce 2010 uděleny na vnitrostátní a evropské úrovni ve dvou kategoriích - kategorie tištěných a on-line médií a kategorie audiovizuálních médií. Každý novinář mohl přihlásit až tři články či reportáže na téma chudoby a sociálního vyloučení a vítězové těchto kategorií (Petr Třešnák a Ivana Veselková spolu se Zuzanou Rejchovou) v České republice byli automaticky zařazeni do celoevropského kola. V tom v kategorii tištěných a on-line médií zvítězil příspěvek dánského studenta žurnalistiky Steffena Stubagera "Rozklad atomového města" a v kategorii audiovizuálních médií snímek "Škola naděje" Španělek T. Herrerové a E. de las Herasové.

  V České republice se do soutěže v kategorii tištěných a on-line médií přihlásilo celkem 16 novinářů s devatenácti články a v kategorii audiovizuálních médií byly přihlášeny celkem 4 reportáže od pěti autorů. V celkem 29 evropských zemích soutěžilo více než 1000 příspěvků. Vítězové v obou kategoriích obdrželi cenu 4500 euro.

  Související odkazy

  Poslední aktualizace: 04/01/2011  |Začátek stránky