Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropské dny bezpečnosti silničního provozu zahájeny
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

13/10/2010

 

Má-li být na evropských silnicích bezpečněji, je třeba se za volantem chovat odpovědněji a zároveň zkvalitnit infrastrukturu i vozidla.

V roce 2009 na silnicích v EU zahynulo přibližně 35 000 osob. Počet usmrcených osob tak oproti roku 2001 poklesl o více než třetinu. To je sice znatelné zlepšení situace, důvod k oslavám to však je jen sotva.

Podle nedávného průzkumu EU týkajícího se bezpečnosti evropského silničního provozu, většina lidí souhlasí s tím, že pro snížení nehodovosti je třeba udělat více.

  auta na dálnici

  Nejčastějšími příčinami smrtelných nehod jsou nepřiměřená rychlost, řízení pod vlivem alkoholu a nezapnuté bezpečnostní pásy. Zbytečné riziko však také představují nevyhovující technický stav vozidel a nedostatečná údržba silnic.

  V červenci přišla EU s návrhem nových pokynů k bezpečnosti silničního provozu , které se zabývají především zlepšením přípravy řidičů a přísnějším vymáháním dopravních předpisů. Unie rovněž vyzývá ke zkvalitnění běžných silnic na venkově a ve městech. Oproti dálnicím totiž právě na nich dochází k většině nehod.

  Bezpečnost vozidel lze zvýšit pomocí inteligentních technologií, jako jsou např. senzory upozorňující na vybočení z jízdního pruhu.

  17 % smrtelných nehod tvoří každoročně nehody motocyklistů. Ti přitom představují pouhá 2 % všech účastníků silničního provozu. Tuto neradostnou bilanci by měly pomoci zlepšit vyspělejší technologie, zejména brzdových systémů.

  Už třetí rokem EU vyhlašuje 13. říjen Evropským dnem bezpečnosti silničního provozu. Letos Komise připravila zmíněné pokyny na příští desetiletí a znovu tak potvrdila závazek z roku 2001, podle něhož se musí počet smrtelných obětí dopravních nehod snížit na polovinu.

  V Bruselu akce belgického předsednictví EU předvede, jakých pokroků bylo v celé EU dosaženo v boji proti nejčastějším dopravním přestupkům.

   

  Další informace:

  Bezpečnost silničního provozu v Evropě

  Eurobarometr týkající se bezpečnosti evropského silničního provozu

  Poslední aktualizace: 31/10/2010  |Začátek stránky