Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Nový evropský plán: Rozjet inovace naplno
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

07/10/2010

 

Nový evropský plán, jak urychlit vývoj nových výrobků a služeb a vytvářet tím nová pracovní místa a zvýšit hospodářský růst.

"Unie inovací" je stěžejní iniciativou strategie Europa 2020. Jejím úkolem je stimulovat a urychlit inovace v Evropě a současně odstranit překážky, které brání tomu, aby se dobré nápady realizovaly a dostaly na trh.

  postavy lidí dívající se na digitální obrazy

  Součástí nového plánu je vytváření "inovačních partnerství" mezi veřejným a soukromým sektorem, která přispějí k tomu, že se inovace dostanou rychleji na trh. To by mělo vést k navýšení objemu finančních prostředků na výzkum a vývoj a k lepší koordinaci investic. Zároveň si to vyžádá aktualizaci právních předpisů a norem, aby jejich zaměření odpovídalo potřebám současné ekonomiky.

  Mezi prioritní oblasti, v nichž chce Evropská komise zintenzivnit spolupráci veřejného a soukromého sektoru, patří změna klimatu, energetická účinnost, zdravý životní styl, "inteligentní" města a mobilita, hospodárné využívání vodních zdrojů, suroviny a udržitelné zemědělství.

  První partnerství bude zahájeno v roce 2011. Jeho tématem bude vývoj nových produktů a služeb, které budou lidem pomáhat v tom, aby byli i ve starším věku aktivní a v dobrém zdravotním stavu.

  Jelikož při vytváření inovací sehrávají nezastupitelnou úlohu výzkum a vývoj, chce nová politika zvýšit investice do této oblasti na úroveň 3 % HDP a dohnat tak náskok, který mají před Evropou ve financování výzkumu a vývoje Spojené státy a Japonsko.

  Podle nové studie by toto navýšení mohlo vést k vytvoření až 3,7 milionů pracovních míst a oživení ročního růstu o 795 miliard eur. Podle odhadů bude potřeba zaměstnat o jeden milion výzkumných pracovníků více.

  Unie inovací rovněž hodlá podporovat financování a větší výběr kvalifikovaných pracovníků na trhu práce pro toto odvětví. Dále chce omezit administrativní zátěž a snížit náklady na patentování nových myšlenek.

  V rámci navrhovaných opatření budou zavedeny ukazatele podílu rychle se rozvíjejících podniků v ekonomice a rating univerzit. Součástí plánu je i návrh na navýšení přeshraničních investic rizikového kapitálu.

  Video Unie inovací - 1. dějství

   

  Další informace:

  Internetové stránky Unie inovací

  Iniciativa strategie Evropa 2020

  Tisková zpráva

   

  Poslední aktualizace: 31/10/2010  |Začátek stránky