Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Díky novým pravidlům bude obchodování s finančními produkty bezpečnější
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

17/09/2010

 

Navrhované změny pravidel EU by znamenaly bezpečnější a transparentnější krátký prodej a obchodování s mimoburzovními deriváty.

Reformy jsou součástí řady opatření, která Komise podniká, aby tváří v tvář celosvětové hospodářské krizi vytvořila harmonizovanější a stabilnější finanční systém.

  nešťasný finančník na burze cenných papírů

  Podle komisaře pro vnitřní trh Michela Barniera by oznámené návrhy snížily riziko a pomohly koordinovat preventivní opatření mezi zeměmi EU.

  Jedno z navrhovaných nařízení požaduje, aby investoři zúčtovávali mimoburzovní deriváty (deriváty OTC) prostřednictvím ústředních protistran. Transakce by se musely oznamovat v centrálních registrech, které by spravoval nový Evropský orgán pro cenné papíry a trhy.

  Druhé navrhované nařízení zase vyžaduje, aby veškerý krátký prodej cenných papírů (tzv. short selling) byl na burzách patřičným způsobem označen. Investoři, kteří by vlastnili určité množství cenných papírů z krátkého prodeje, by museli toto množství nahlásit regulátorům a také trhu. Návrh také reguluje tzv. krátké pozice spojené se státními dluhopisy získané prostřednictvím swapů úvěrového selhání.

  Návrhy musí nyní zvážit Evropský parlament a Rada pro hospodářské a finanční věci.

  Shrnutí návrhu EU týkající se mimoburzovních derivátů naleznete zde msw8 - 37 KB [37 KB] .

   

  Další informace:

  Poslední aktualizace: 31/10/2010  |Začátek stránky