Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropský den bez aut: Chcete žít zdravěji? Zahoďte klíčky od auta!
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

16/09/2010

Evropský týden mobility a Den bez aut vás nabádá, abyste nechali své auto v garáži a raději se vydali na cestu pěšky nebo na kole.

Týden mobility přímo vybízí ke změně návyků.

Na Evropském týdnu mobility se podílí celkem 83 českých měst, mimo jiné i Zastoupení Evropské komise v ČR, které vás srdečně zve na hudební festival a cyklojízdu v Pardubicích.

  Obrázek s modrou kytičkou a nápisem Evropský týden mobility - Prodluž si život, buď aktivní

  Stovky měst po celé Evropě i mimo ni se 16. až 22. září 2010 zúčastní Evropského týdne mobility, největší celosvětové akce věnované udržitelné městské dopravě.

  V České republice se Evropského týdne mobility zúčastní 83 měst, včetně hlavního města Prahy.

  Téma kampaně pro rok 2010 – Cestujte chytřeji, žijte lépe – je reakcí na škodlivé účinky současných trendů městské dopravy na zdraví občanů.

  Evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik prohlásil: „Příliš mnoho Evropanů se při krátkých cestách spoléhá na svá auta. Je to problém: více aut znamená více dopravních nehod a větší znečištění vzduchu. Téma Evropského týdne mobility pro rok 2010 – Cestujte chytřeji, žijte lépe – by mělo zalarmovat orgány místních samospráv, aby více přemýšlely o dopadu dopravní politiky na životní prostředí ve městech a na kvalitu života a aby pomohly lidem hledat chytřejší a zdravější alternativy.“

  Cílem týdne mobility je změnit dopravní návyky lidí a nabídnout jim alternativy k jízdě autem, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Veřejnost dostane příležitost vyzkoušet si alternativní způsoby dopravy a místní orgány budou mít možnost prověřit nové služby a novou infrastrukturu. Skutečnost, že se zúčastněným městům dostává podpory, aby zavedla alespoň jedno trvalé praktické opatření, zajišťuje trvalý odkaz týdne mobility.

  Týden vyvrcholí Dnem bez automobilů, oficiálně stanoveným na 22. září, kdy zúčastněná města vyhradí plochy výlučně pro chodce, cyklisty a veřejnou dopravu.

  Od svého zahájení v roce 2002 vykazuje týden mobility nepřetržitý růst počtu zúčastněných měst. Loni se k účasti registrovalo rekordních 2 181 měst, která představují přibližně 237 milionů obyvatel.

  V České republice se na Evropském týdnu mobility podílí 83 měst, včetně hlavního města Prahy.

  Kupříkladu město Brno připravilo řadu aktivit propagujících severskou chůzi a jízdu na kole a na kolečkových bruslích. Program zahrnuje prohlídku města s průvodcem, školení a veřejná cvičení za doprovodu živé hudební produkce.

  Zastoupení Evropské komise se podílí na Evropském týdnu mobility organizací hudebního festivalu Eurofestival Pardubice s cyklojízdou. Celodenní program proběhne 22. září na oslavu Dne bez aut.

  Další akce konající se v ČR naleznete zde.

   

  Další informace:

  www.mobilityweek.eu

  Evropský týden mobility a Evropský den bez aut 2010

  Poslední aktualizace: 31/10/2010  |Začátek stránky