Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

V roce 2015 se Evropským hlavním městem kultury za Českou republiku stane Plzeň
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

09/09/2010

Evropským hlavním městem kultury 2015 se po několikaměsíčním boji stane Plzeň.

Porota odpovědná za výběr Evropského hlavního města kultury 2015 za Českou republiku vydala dne 8. září doporučení, aby titul získalo město Plzeň.

Druhým kandidátem byla Ostrava, která však ve finálovém kole skončila s těsným výsledkem na druhém místě.

Formální jmenování provede Rada ministrů EU pravděpodobně v květnu 2011.

  Logo s nápisem Plzeň 2015 - Kandidát na Evropské hlavní město kultury

  Androulla Vassiliou, evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež, uvedla: „Je skvělé, že v Česku panuje z titulu Evropské město kultury 2015 takové nadšení. Město Plzeň se představilo velmi kvalitně, energicky a kreativně. Jsem přesvědčena o tom, že Plzeň připraví poutavý program plný akcí s evropským rozměrem pro širokou veřejnost. Přeji městu Plzni mnoho úspěchů.“

  V souladu s rozhodnutím z roku 2006, kterým se zavádí Evropské hlavní město kultury, bude tento titul v roce 2015 náležet jednomu městu v České republicejednomu v Belgii. V únoru 2010 doporučila belgická porota na uvedený titul město Mons.

  Výběr Evropských hlavních měst kultury se odehrává ve dvou fázích: předběžné posouzení, v němž se stanoví užší seznam měst, a poté za devět měsíců konečný výběr jednoho z nich. Vybraná města poté oficiálně jmenuje Rada ministrů EU.

  Žádosti přezkoumává evropská porota, již tvoří 13 nezávislých odborníků v oblasti kultury, šest z nich jmenuje dotčený členský stát a zbylých sedm jmenují evropské instituce.

  Města, jež se o titul ucházejí, musí připravit kulturní program vyzdvihující evropský rozměr celé akce a podněcující jak účast obyvatel města a jeho okolí, tak také zájem zahraničních návštěvníků. Evropský rozměr se může promítat ve zvolených tématech a spolupráci mezi umělci z různých zemí, kteří na akci spolupracují. Program musí mít rovněž trvalý dopad a přispět k dlouhodobému kulturnímu a společenskému rozvoji města.

  Cílem projektu Plzeň 2015, s mottem "Pilsen Open up! Otevřete si Plzeň!", je posun hodnot od materiálních po duchovní, dosažení duševní transformace od uzavřené mysli po otevřenou, učící se. Kultura má být generátorem této změny.

  „Plzeňská kandidatura na prestižní titul Evropské hlavní město kultury je přirozeným vyústěním letitých snah města o zásadní proměnu procesem zdola, zapojením a aktivizací jeho občanů,“ uvedla Yvona Kreuzmannová, umělecká ředitelka projektu Plzeň 2015.

  Po letošních nositelích titulu Evropské hlavní město kultury Essenu v Porúří (Německo), Pětikostelí (Pécs, Maďarsko) a Istanbulu (Turecko) převezmou žezloTallinn (Estonsko) a Turku (Finsko) v roce 2011.

  Další informace:

  Oficiální internetové stránky iniciativy Evropské hlavní město kultury

  Plzeň 2015

  Tisková zpráva

  Poslední aktualizace: 31/10/2010  |Začátek stránky