Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Soutěž Kreativně proti chudobě zná své vítěze
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

09/09/2010

 

Z více než dvou tisíc grafických návrhů tiskových inzerátů zaslaných do soutěže „Kreativně proti chudobě“ vybrali lidé hlasující na internetu a porota složená z odborníků na reklamu, design, fotografii a zástupců OSN za vítěze grafického designéra z Islandu Stefána Einarssona (44) a jeho práci Vážení vládci světa, stále čekáme.

Vítěz získal cenu ve výši pět tisíc Eur, kterou poskytlo španělské předsednictví EU!

  logo s nápisem We can end poverty 2015 Millenium development goals

  Soutěže vyhlášené v květnu Organizací spojených národů v Evropě se zúčastnili profesionální i amatérští grafici z celkem 34 zemí kontinentu. Z České republiky bylo přihlášeno 21 prací.

  „Z ocenění mám samozřejmě velkou radost a upřímně věřím, že připomene politickým lídrům světa, že musí splnit sliby, které vůči chudým v minulosti učinili, a zasadit se o splnění Rozvojových cílů tisíciletí,“ říká Stefán Einarsson, který 10. září převezme v Madridu z rukou španělské královny Sofie hlavní cenu - šek na pět tisíc Eur. Cenu věnovalo španělské předsednictví EU.

  Cílem soutěže je upozornit na globální problém chudoby a seznámit Evropany s důležitostí splnění Rozvojových cílů tisíciletí (MDGs). V roce 2000 přijali vedoucí představitelé států Deklaraci tisíciletí, v níž se společně zavázali snížit do roku 2015 na polovinu počet extrémně chudých ve světě. Dosud ale každý den na následky chudoby umírá 50 tisíc lidí. V chudobě žije téměř polovina populace, 70 procent z nich jsou ženy.

  Do splnění MDGs zbývá pouhých pět let. Světoví státníci se od 20. do 22. září sejdou v sídle OSN v New Yorku, aby postup za uplynulých deset let zhodnotili a akcelerovali společné úsilí k naplnění závazků.

  Soutěž „Kreativně proti chudobě“ je jedním ze způsobů, jak na tyto problémy upozornit a připomenout představitelům států světa jejich odpovědnost. Druhou cenu si odnesl Slovinec Tine Lugarić za svou práci „Plané sliby, zmařené životy“ a třetí znovu Stefán Einarsson za práci „2015: Chudoba – vyhynulý druh“.

  Nejlepší práce budou po celý rok prezentovány ve formě výstav v mnoha zemích.

  Další informace naleznete na internetových stránkách OSN v Praze.

                                             

                                                        1. místo - Stefán Einarsson, Island - Vážení vládci světa, stále čekáme

                                                      

  Poslední aktualizace: 31/10/2010  |Začátek stránky