Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Průzkum Eurobarometr na téma mobilita pracovního trhu
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

14/07/2010

Dne 13. července 2010 byl zveřejněn speciální Eurobarometr na téma mobilita pracovního trhu.

Výzkum veřejného mínění, speciální Eurobarometr 337, nabízí přehled názorů občanů Evropské unie na téma mobilita pracovního trhu a porovnává je s výsledky v jednotlivých členských státech.

  logo eurobarometru - graf z barevných figurek

  Speciální Eurobarometr na téma zabývající se mobilitou pracovního trhu ukazuje na velmi malou ochotu českých občanů stěhovat se za prací a studiem do ciziny.

  V případě nezaměstnanosti a nesnázích při hledání nové práce by pouhých 37% Čechů uvažovalo o stěhování do jiného regionu či země. 60% by bylo proti. Oproti Čechům jsou Kypřané, Švédové či Francouzi velmi flexibilní, 66% z nich by šlo za prací mimo svůj region či zemi. V roce 2005 by se přitom pro toto řešení rozhodlo až 55% občanů ČR.

  Mezi nejčastěji uváděné důvody, které Čechy odrazují od práce v zahraničí, patří „můj domov je v ČR”, „naučit se nový jazyk je složité” a „nechci opustit přátele”. Mezi další faktory patří i nedůvěra ve vzdělání a kvalifikaci, celých 13% dotázaných Čechů si myslí, že nejsou pro práci v cizině dostatečně kvalifikováni. Průměr EU se přitom pohybuje kolem 5%.

  Pouze 4% Čechů někdy pracovalo a žilo v cizině. Méně za prací cestují už jen Maďaři (3%) a Italové (2%). Ačkoliv je průměr EU 10%, tak v některých zemích jako například v Lucembursku, Irsku a Dánsku přesahuje tento počet 20%.

  Neméně překvapivé jsou výsledky týkající se studia a školení v zahraničí v délce minimálně 2 měsíce. ČR se ve statistikách propadla až na samé dno, pouhých 5% respondentů uvedlo, že v cizině studovali či se účastnili školení či stáže (95% tuto zkušenost nemá). Průměr EU je 13% a nejvíce zkušeností mají opět Lucemburčané se 48%.

  Sběr dat pro průzkum Eurobarometru 337 byl proveden od 13. listopadu do 9. prosince 2009 za účasti 26 761 respondentů.

   

  Další informace:

  Úplné znění speciálního Eurobarometru (v angličtině)

  Poslední aktualizace: 31/10/2010  |Začátek stránky