Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropská komise investuje do výzkumu a inovací rekordní částku
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

23/07/2010

 

Evropská komise oznámila investici do výzkumu a inovací ve výši téměř 6,4 miliardy EUR.

Tento dosud největší balíček pokrývá širokou paletu vědeckých disciplín, oblastí veřejného pořádku a obchodních odvětví.

  evropská vlajka

  Finanční prostředky ve výši 6,4 miliardy EUR posunou vědecké hranice, zvýší konkurenceschopnost Evropy a pomohou řešit společenské výzvy, jako je změna klimatu, energetická bezpečnost a zabezpečení potravin, zdravotnictví a stárnutí obyvatelstva.

  Finanční prostředky obdrží přibližně 16 000 účastníků z výzkumných organizací, univerzit a odvětví, včetně asi 3 000 malých a středních podniků.

  Během příštích 14 měsíců budou uděleny granty na základě „výzev k předkládání návrhů“. Mnoho výzev již bylo formálně zveřejněno 20. července.

  Tento balíček je hospodářským stimulem, který by měl vytvořit více než 165 000 pracovních míst.

  Zároveň se jedná o dlouhodobou investici do promyšlenější, udržitelné a otevřenější Evropy. Je klíčovým prvkem v rámci strategie EU „Evropa 2020“, a zejména v rámci stěžejní iniciativy „Unie inovací“, která bude zahájena na podzim roku 2010.

  Komisařka Geoghegan-Quinn při této příležitosti uvedla: „Investice do výzkumu a inovací je tou jedinou promyšlenou a trvalou cestou z krize k udržitelnému a sociálně spravedlivému růstu.“ Dále upozornila: „Výzkumným pracovníkům a inovátorům nabízíme 6,4 miliardy EUR na špičkové projekty zaměřené na velké hospodářské a společenské výzvy: změnu klimatu, energetickou bezpečnost a zabezpečení potravin, zdravotnictví a stárnutí obyvatelstva.“

  Mezi české výzkumné instituce, které v minulosti získaly finanční prostředky, patří například Akademie věd ČR, která participovala na mezinárodním projektu EXGENESIS zabývajícím se prevencí obezity a diabetu, či síť pro výzkum CESNET. Síť byla zapojena do mezinárodního projektu GEANT 3, který si kladl za cíl rozvoj panevropské sítě specialistů pro výzkum a vzdělávání.

  Další informace:

  Tisková zpráva

  Internetová stránka věnovaná výzvám

  Internetová stránka Komise věnovaná výzkumu

  Internetová stránka Komise v síti Facebook věnovaná strategii „Unie inovací“

   

  Poslední aktualizace: 31/10/2010  |Začátek stránky