Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Estonsko přechází od 1. ledna 2011 na euro
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

19/07/2010

Poté, co vstup této pobaltské země do eurozóny schválil Parlament, centrální banka a další orgány EU, potvrdili přechod na euro i ministři financí členských států.

Rozhodnutím se uzavírá proces, který započal v květnu, když Evropská komise konstatovala, že Estonsko splnilo všechny podmínky pro přijetí společné evropské měny.

Tato země nyní může od 1. ledna 2011 přejít z koruny, své současné měny, na euro, a stát se tak 17. zemí eurozóny.

  politici držící mince eura v nadměrné velikosti

  Na vstup je Estonsko připraveno dostatečně a stav jeho financí je dobrý. Loni zaznamenalo rozpočtový schodek ve výši 1,7 % HDP a to je hluboko pod 3% limitem stanoveným Unií. Veřejné zadlužení Estonska je také nízké, pouhých 7,2 % HDP.

  Jeho ekonomika je velmi flexibilní a přesto, že i na ni dolehla světová krize, prokázala svou životaschopnost a v rámci plnění podmínek pro vstup do eurozóny se po dobu téměř dvaceti let byla schopna přizpůsobit pevnému směnnému kurzu.

  Přijetím eura však tato cesta nekončí. Jakožto člen eurozóny bude muset Estonsko nadále provádět politiky zaměřené na podporu růstu a nést riziko vysokého tlaku domácí poptávky.

  V příštích měsících bude v těsné spolupráci s Komisí a centrální bankou dohlížet na to, aby přijetí eura proběhlo hladce. V rámci příprav proběhne informační kampaň, která Estonce připraví na používání nové měny.

  Euro se začalo používat v roce 1999 jako virtuální měna pro bezhotovostní platby a v účetnictví. Mince a bankovky byly vypuštěny do oběhu o tři roky později.

  1,2 milionu nových uživatelů v Estonsku zvýší jejich celkový počet na 330 milionů. Euro přijalo naposledy Slovensko v roce 2009, předtím Kypr a Malta v roce 2008 a Slovinsko rok předtím.

  Další informace:

   

  Poslední aktualizace: 31/10/2010  |Začátek stránky