Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Belgické předsednictví usiluje o konkrétní výsledky
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

02/07/2010

 

Po Španělsku přebírá předsednictví Evropské unie od 1. července 2010 Belgie, která si na druhé pololetí tohoto roku připravila ambiciózní program.

  nápis eu trio.be

  Pracovní program předsednictví pro příštích šest měsíců, který Belgie představuje, tvoří součást 18měsíčního programu, který Belgie vytvořila spolu se Španělskem a Maďarskem (to se stane předsednickou zemí příští rok). Belgie se chce především soustředit na převedení  Lisabonské smlouvy do praxe. Tato smlouva, jež vstoupila v platnost v prosinci, zjednodušuje rozhodovací proces orgánů Evropské unie.

  Během španělského předsednictví se Evropou šířily obavy z klesající hodnoty eura a vzrůstajícího dluhu veřejného sektoru. Nové předsednictví chce proto znovu nastolit hospodářský růst a zlepšit správu ekonomických záležitostí. Belgické předsednictví rovněž počítá se zavedením nového orgánu EU, který bude dohlížet nad finančními trhy. Plné znění programu belgického předsednictví najdete zde DeutschEnglishfrançaisNederlands .

  Belgie je federací s více než 10 milliony obyvatel. Nedávno tam proběhly volby a v současné době se pracuje na sestavení nové vlády. Proto vzbudila skutečnost, že právě za těchto podmínek se tato země stává předsednickou zemí EU, určité obavy. Odstupující premiér Yves Leterme nicméně ujistil veřejnost, že Belgie je na svůj úkol připravena. Navíc v otázce programu předsednictví, na kterém pracovala více než dva roky, panuje všeobecný souhlas.

   

  Poslední aktualizace: 31/10/2010  |Začátek stránky