Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Dobrá zpráva pro uživatele mobilů - další snížení cen za roaming
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

30/06/2010

Nový předpis EU má zabránit astronomickým účtům za používání internetu z mobilu v zahraničí.

Od července 2010 musí evropští mobilní operátoři přerušit svým zákazníkům přístup k datovým službám, pokud jejich měsíční limit dosáhne 50 eur. Zákazníci však mohou službu využívat i nad tento limit, jestliže výslovně souhlasí s dalšími poplatky.

Zároveň se maximální cena, kterou si mezi sebou operátoři účtují za stahování a nahrávání dat, sníží z 1 eura na 80 centů za megabyte.

Cenové limity, které EU zavádí právě v čase letních prázdnin, mají lidi na dovolené ochránit před vysokými účty za surfování na netu, odesílání e-mailů a používání dalších mobilních aplikací v jiné zemi EU.

  Kreslený obrázek mobilního telefonu, který se sluní na pláži

  Nové ceny vycházejí z březnového nařízení EU, podle kterého si zákazníci mohou zvolit maximální měsíční limit na datové roamingové služby (standardně 50 eur). Mobilní operátoři musí zákazníky varovat těsně před vyčerpáním limitu a požádat je o povolení k jeho zvýšení.

  Zákazníci se také mohou těšit na nižší ceny za volání ze zahraničí, které v červenci klesnou ze současných 43 centů na 39 centů za minutu. Stejně tak se sníží poplatky za příchozí hovory v zahraničí - z 19 centů na 15 centů.

  Operátoři už nebudou moci zákazníkům účtovat poplatky za přijetí hlasové zprávy v rámci EU.

  Všechny uvedené ceny jsou bez DPH.

  Evropská unie poprvé snížila poplatky za používání mobilních telefonů v zahraničí English v roce 2007 poté, co zjistila, že jsou v průměru čtyřikrát vyšší než poplatky za volání v domácí síti. Od té doby se ceny za roamingové hovory ve srovnání s rokem 2005 snížily o 70 %. V minulém roce se snížení cen dotklo i textových zpráv a datových služeb.

  V červnu prohrály spor s Evropskou komisí čtyři největší telekomunikační firmy působící v Evropě, kterým se nelíbily nové cenové limity. Evropský soudní dvůr rozhodl, že regulace cen odpovídá zásadám ochrany spotřebitele a přispívá k lepšímu fungování vnitřního trhu.

  Datový roaming a zasílání textových zpráv v EU English

   

  Poslední aktualizace: 31/10/2010  |Začátek stránky