Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Průzkum Eurobarometr: Postoj evropských občanů k vědě a technologiím
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

22/06/2010

Dne 21. června 2010 byl zveřejněn speciální Eurobarometr na téma „Věda a technologie“.

Výzkum veřejného mínění, speciální Eurobarometr 340, nabízí přehled názorů občanů Evropské unie na téma postoj evropských občanů k vědě a technologiím a porovnává je s výsledky v jednotlivých členských státech.

  barevné postavičky představující graf a název eurobarometr

  Speciální Eurobarometr na téma postoj evropských občanů k vědě a technologiím ukazuje na několik zajímavých zjištění. Evropané se například více než o sport zajímají o vědu a přejí si větší podporu výzkumu v EU.

  Podle nové zprávy agentury Eurobarometr se ve srovnání s 65 % Evropanů, kteří se zajímají osport, téměř 80 % Evropanů zajímá o vědecké objevy a technologický rozvoj (v ČR 78 %). Více než 70 % Evropanů (v ČR 80 %) si myslí, že výzkum financovaný z prostředků EU získá v budoucnu na významu.

  Češi jsou největšími optimisty z EU, když tvrdí, že věda bude jednou schopna přesně popsat to, jak příroda a vesmír funguje. Na tomto tvrzení se shodne 63 % dotázaných Čechů oproti 44 % Evropanů.

  Češi (45 %) se na rozdíl od Kypřanů (72 %) neobávají, že již vědcům nemohou důvěřovat v tom, že říkají pravdu v kontroverzních vědeckých a technologických záležitostech, jelikož jsou stále více a více závislí na penězích plynoucích z průmyslu. Podobně se obyvatelé obou států vyjadřují k názoru, že vědci díky svým znalostem mohou získat moc a stát se nebezpečnými (Češi 43 %, Kypřané 68 %).

  Zajímavým faktem je, že dva z pěti Evropanů jsou pověrčiví. Češi se nachází s 59 % na samém vrcholu hned za Lotyšskem (60 %).

  Sběr dat pro průzkum Eurobarometru 340 byl proveden od 29. ledna do 25. února 2010 za účasti 31 243 respondentů.

   

  Další informace:

  Tisková zpráva

  Úplné znění speciálního Eurobarometru (v angličtině)

  Přehled základních informací pro Českou republiku

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky