Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Scientix: nová internetová komunita pro výuku matematiky a přírodovědných předmětů
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

17/06/2010

 

Evropská komise spustila internetový portál Scientix, který je určen učitelům, vědcům, politikům, státním úředníkům, místním autoritám, rodičům a všem zájemcům o výuku matematiky a přírodovědných předmětů.

Na Scientixu získáte výukové materiály, vědecké studie a strategické dokumenty z evropských projektů, jež se přírodovědnými předměty zabývaly. Nová platforma ulehčí pravidelné předávání a sdělování novinek, znalostí a osvědčených praktik ve výuce matematiky a přírodovědných předmětů v Evropské unii.

  Přenosný počítač propojen kabelem se zeměkoulí

  Scientix umožní všem učitelům a studentům přírodovědných předmětů používat prvotřídní výukové materiály vypracované v rámci evropských a národních výzkumných projektů. Tím Scientix přispěje jak k vybuzení zájmu mladých lidí o vědu, tak k maximalizaci zisku z každého eura, které bylo v Evropě vynaloženo na vzdělávání v přírodovědných předmětech. Bude také místem pro všechny, které zajímá výuka přírodovědných předmětů a chtějí se podělit o své názory nebo novinky z oboru.“ uvedla Evropská komisařka pro výzkum, inovace a vědu Máire Geoghegan-Quinnová.

  Filozofii platformy lze shrnout do tří slov: hledej, najdi a zapoj se. Poskytované informace a služby se zabývají mnoha aspekty výuky matematiky a přírodovědných předmětů a přilákají všechny, kdo do výuky zasahují: učitele, vědce, politiky, státní úředníky, místní autority, rodiče a mladé lidi. Například pro učitele Scientix shromáždil výukové matriály ze stovek evropských projektů a v případě zájmu je přeloží do požadovaných jazyků Evropské unie.

  Nový portál funguje v šesti jazycích: angličtině, francouzštině, němčině, španělštině, italštině a polštině a nabízí přístup k hlavním výsledkům evropských projektů ve vzdělávání o přírodních vědách, které byly financovány z prostředků Evropské unie na šestý a sedmý rámcový program pro výzkum a vývoj technologií (Generální ředitelství pro výzkum), program celoživotního vzdělávání (Generální ředitelství pro vzdělávání a kulturu) a různé projekty členských států.

  Scientix však není jen tak obyčejná webová stránka. Plánuje také, že v příštích třech letech uspořádá řadu akcí a seminářů. Nejdůležitější akcí příštího roku bude konference Scientix od 6. do 8. května 2011, která nabídne prostor pro navazování vztahů mezi vědeckou a pedagogickou komunitou a poskytne zpětnou vazbu o službách poskytovaných na internetu. Rovněž bude rozesílán pravidelný měsíční zpravodaj informující o novinkách na portálu.

  Evropská komise (konkrétně Generální ředitelství pro výzkum – Sedmý rámcový program pro vědu ve společnosti) pověřila provozem portálu Scientix síť European Schoolnet (EUN).

  European Schoolnet (EUN) je síť 31 ministerstev školství v Evropě i ve světě. EUN byla vytvořena před 10 lety a jejím záměrem je upozorňovat důležité aktéry (ministerstva školství, školy, učitele a vědce) na nové přístupy k výuce a studiu.

  Více informací o SCIENTIX: http://scientix.eu

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky