Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

V Istanbulu předány ceny EU za kulturní dědictví
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

15/06/2010

Mezi oceněnými v letošním ročníku udílení cen EU za kulturní dědictví je i projekt konzervace státního hradu Bečov nad Teplou.

Památkářský Oskar, jak se ceně přezdívá, se uděluje nejlepším iniciativám, které se týkají ochrany památek, krajiny a uměleckých děl.

  logo kulturního dědictví - medaile s vyobrazením hradu

  Letošní předání cen se uskutečnilo v překrásném chrámu Hagia Irene (Aya Irini) v tureckém Istanbulu. Ze 140 projektů z 26 zemí bylo oceněno 29. Šest z nich pak získalo hlavní cenu poroty a autoři obdrželi šek na 10 000 eur.

  Mezi oceněnými je i jeden projekt z Česka. Porota vysoce ohodnotila inovativní přístup autorů projektu konzervace bečovského hradu, která byla provedena velmi citlivě a s důrazem na autentičnost.

  Soutěž o ceny Evropské unie za kulturní dědictví se pořádá od roku 2002 v rámci programu DeutschEnglishfrançais Evropské komise věnovaného kulturní rozmanitosti a nadace Europa Nostra English français , které zastupuje více než 400 organizací, jež se zabývají ochranou kulturního dědictví a krajiny v Evropě.

  Ocenění se předává ve čtyřech kategoriích: památková péče, výzkum, vzdělávání a mimořádný přínos jedince či skupiny. Cenu poroty za tvorbu dokumentárních pořadů zaměřených na bohatství evropské architektury získal dánský režisér Nils Vest.

  "Všechno toto úsilí nejenže Evropu zkrášluje, ale přináší i pracovní příležitosti, přitahuje turisty a přispívá k udržitelnému rozvoji," uvedla evropská komisařka pro oblast kultury Androulla Vassiliou. Jedním takovým příkladem je i římské divadlo ve španělské Cartageně, které bylo po restaurování plně integrováno do městského prostředí. Nyní se v něm nachází muzeum, které vystavuje předměty nalezené během archeologických vykopávek na tomto místě.

  Další ročník této soutěže English français byl již zahájen. Přihlášky je možné podávat do 1. října 2010.

   

  Další informace:

  Zámek Bečov

  Památníky Evropy

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky