Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Ochutnávky nejlepší evropské literatury
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

19/02/2010

V průběhu roku 2010 vyjde v kulturním čtrnáctideníku A2 celkem 12 úryvků z knih oceněných v roce 2009 Evropskou cenou za literaturu. Všechny úryvky jsou přeloženy z originálu do českého jazyka a nechybí ani krátká informace o autorovi a jeho tvorbě vydané v češtině.

Tento společný projekt Zastoupení Evropské Komise v ČR a České kanceláře Culture má za cíl seznámit českou čtenářskou obec s výraznými talenty evropské literatury.

 

  Otevřená kniha s listy spojenými ve tvaru srdce

  Ceny byly uděleny v Bruselu 28. září 2009 na slavnostním ceremoniálu, jehož se zúčastnil i předseda Evropské komise José Manuel Barroso, či komisař pro vzdělání a kulturu Ján Figel'. Ceny předával její patron spisovatel Henning Mankell.

  Evropská cena za literaturu se předávala v roce 2009 vůbec poprvé a vybraní autoři budou nominováni ve třech fázích (v letech 2009–2011) vždy 11 či 12 zástupcům z určených států. V případě České republiky se bude jednat o rok 2011. Tímto způsobem bude pokryta literatura ve všech 35 zemích, jež se účastní programu Culture.

  Evropský knižní trh vytváří významné příjmy, je důležitou hnací silou pro rozvoj kreativity a podporuje růst a zaměstnanost v Evropské unii. Například odhad ročních příjmů z prodeje knih v celé EU se pohybuje kolem 23 miliard EUR.

  „Federaci evropských knihkupcí je potěšením účastnit se této extrémně hodnotné iniciativy, která přitahuje zaslouženou pozornost evropských čtenářů k  talentovaným autorům.“ říká k Evropským literárním cenám president federace EBF (European Booksellers Federation), John Mc Namee.

   

  Kontakt:


  Česká kancelář Culture, Celetná 17, Praha 1, E info@programculture.cz        

   

  www:

      
  www.programculture.cz

   

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky