Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Komisař Füle na cestě po zemích západního Balkánu
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

18/02/2010

Již krátce po svém jmenování do úřadu evropského komisaře pro rozšíření a evropskou politiku sousedství se Štefan Füle vydal na pracovní návštěvu dvou zemí západního Balkánu – Chorvatska a Bývalé jugoslávské republiky Makedonie. Ve středu 17. 2. a ve čtvrtek 18. 2. navštíví Chorvatsko, které by mohlo již v tomto roce ukončit přístupové rozhovory s EU a následně vstoupit mezi státy sedmadvacítky.

Komisař se bude účastnit i slavnostní inaugurace nového chorvatského prezidenta Iva Josipoviče, jež připadá na 18. února. V pátek 19. 2. Štefan Füle zavítá do Bývalé jugoslávské republiky Makedonie, od níž se očekává, že vyřeší svůj spor s Řeckem o název „Makedonie“ a zahájí přístupová jednání s EU.

   Štefan Füle, komisař EU odpovědný za rozšíření a politiku sousedství

  V Chorvatsku se komisař Füle setká s novým prezidentem Ivo Josipovičem, premiérkou Jadrankou Kosorovou, ministrem zahraničí Gordanem Jandrokovičem, hlavním chorvatským vyjednávačem Vladimirem Drobnjakem a řadou dalších vysoce postavených činitelů, kteří se zúčastní slavnostního slibu nového prezidenta. Mezi pozvanými hosty jsou albánský prezident Bamir Topi, prezident Bosny a Hercegoviny Željko Komsić, černohorský prezident Filip Vujanović, kosovský prezident Fatmir Sejdiu, švédský ministr zahraničí Carl Bildt a náměstek americké ministryně zahraničí Jacob Lew. Füle se setká rovněž s velvyslanci členských států EU v Chorvatsku.

  V rámci své přípravy na členství v EU musí Chorvatsko provádět hospodářské a politické reformy s důrazem na soudnictví a veřejnou správu, boj proti organizovanému zločinu a korupci. Musí se také zaměřit na práva menšin a návrat uprchlíků, a plně spolupracovat s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Pokrok Chorvatská při uskutečňování těchto kroků nedávno ocenil Evropský parlament a doporučil, aby byly otevřeny další přístupové kapitoly.

  Další zastávkou na cestě evropského komisaře bude Bývalá jugoslávská republika Makedonie. Jeho návštěva souvisí s nedávným doporučením Evropské komise, aby byla v blízké budoucnosti zahájena přístupová jednání s touto zemí. Toto stanovisko plně podpořil i Evropský parlament. Bývalá jugoslávská republika Makedonie však musí nejdříve vyřešit svůj spor s Řeckem ohledně názvu. K tomu je potřeba silná politická vůle obou zemí. Řecko se obává, že pokud bude FYROM používat název Republika Makedonie, bude moci vznášet i územní požadavky na některé části dnešního Řecka. Spor vyvrcholil v roce 2008, kdy Řecko zablokovalo vstup FYROMu do NATO. Existují oprávněné obavy, že by se totéž mohlo opakovat i v případě makedonského členství v EU.  

  Štefan Füle se ve Skopje setká s prezidentem Gjorgjem Ivanovem, s předsedou vlády Nikolou Gruevskim a promluví ke smíšené parlamentní komisi mezi parlamentem Bývalé jugoslávské republiky Makedonie a Evropským parlamentem. Komisař Füle se rovněž setká s předsedou strany SDSM Brankem Crvenkovskim a předsedou Demokratické unie pro integraci Ali Ahmetim.

   

  Další informace:

  Stránky komisaře Füleho

  http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/fule/index_en.htm

  Evropská politika rozšíření

  http://ec.europa.eu/enlargement/index_cs.htm

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky