Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Komise a členské státy EU se dohodly na další pomoci při řešení humanitární krize na Haiti
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

19/01/2010

 

Poté, co Komise poskytla první balíček pomoci ve výši 3 milionů eur a spustila tím koordinovanou akci EU na řešení humanitární krize na Haiti, se nyní spolu se členskými státy EU zavázala k rozšíření finanční podpory. Na okamžitou humanitární pomoc a podporu v krátkém i střednědobém horizontu přispěje Komise se státy EU prostředky ve výši 422 milionů eur.

V úterý 12. ledna 2010 postihlo Haiti zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy stupnice. Během několika hodin poté poskytla EU na okamžitou pomoc 3 miliony eur.

  katedrála v hlavním městě Port-au-Prince po skončení zemětřesení

  Rychle zareagovaly i členské státy, které prostřednictvím tzv. mechanismu civilní ochrany umožnily EU koordinovat pomoc jednotlivých zemí. Pátrací a záchranné týmy ze zemí Unie jsou na místě a pracují v terénu. Doručeny byly i nezbytné věci, jako jsou zařízení na čištění vody, polní nemocnice a stany.

  Na základě vyhodnocení situace a potřeb obyvatel Haiti se Evropská komise a členské státy EU dohodly dne 18. ledna 2010 během mimořádného zasedání Rady ministrů zahraničních věcí pod vedením Catherine Ashton, vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, na celkové finanční pomoci ve výši 422 milionu eur.

  Evropská unie nyní poskytne okamžitou humanitární pomoc ve výši 122 milionů eur. Na této částce se Evropská komise podílí čtvrtinou (30 milionů eur včetně 3 milionů eur na prvotní balíček). Další tři čtvrtiny poskytnou členské státy Evropské unie.

  Dohoda se však týkala i podpory v krátkodobém a střednědobém horizontu. Evropská komise uvolní v krátkodobém horizontu 100 milionů eur, resp. 107 mil. eur podle posledních informací Karla De Guchta, komisaře pro rozvoj a humanitární pomoc. Prostředky poputují na rychlou obnovu země a znovuustavení akceschopné vlády. Další fáze obnovy a rekonstrukce, plánovaná ve střednědobém horizontu bude financována z dalších evropských fondů. Komise se zavázala k předběžné částce 200 milionů eur, která bude poskytnuta nad rámec bilaterální příspěvků přicházejících z rozpočtů členských států EU.

  Odborníci Komise spolu se svými mezinárodními partnery na Haiti budou i nadále monitorovat nejnaléhavější potřeby místních obyvatel.

  Evropská unie koordinuje svou celkovou humanitární pomoc s Organizací spojených národů, na místě spolupracuje také s mnoha nevládními organizacemi a Červeným křížem.

   

  Další informace:

  Závěry přijaté Radou ministrů zahraničních věcí dne 18. ledna 2010

  http://ec.europa.eu/echo/index_en.htm

  http://ec.europa.eu/environment/civil/index.htm

  Komise spustila koordinovanou akci EU na řešení humanitární krize na Haiti

  Kontakt pro média přímo v oblasti: pracovník ECHO Vicente Raimundo: 00/1/809/910 05 46

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky