Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Mezinárodní konference o holocaustu – společné prohlášení Evropské komise a českého předsednictví podepsáno
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

29/06/2009

Dne 29. června 2009 bylo u příležitosti Konference k osudu majetku obětí holocaustu podepsáno společné prohlášení Evropské komise a českého předsednictví v Radě EU, které reaguje na závěry konference.

Mezinárodní konference o holocaustu probíhající v Praze a Terezíně ve dnech 26. – 30. června 2009 uzavírá kapitolu českého předsednictví v Radě EU.

  Evropský komisař Ján Figeľ a český vicepremiér Jan Kohout podepisují společnou deklaraci

  Mezinárodní konference o holocaustu vrcholí v těchto dnech podpisem společného prohlášení Evropské komise a českého předsednictví a podpisem Terezínské deklarace představitelů 46 zúčastněných zemí.

  Konference byla slavnostně zahájena 26. června v pražském Paláci Žofín za účasti nositele Nobelovy ceny za mír Elieho Wiesela, bývalé předsedkyně Evropského parlamentu Simone Veilové, bývalé ministryně zahraničních věcí USA Madelaine K. Albrightové a české delegace v čele s ministrem pro evropské záležitosti Štefanem Fülem.

  Konference si klade za cíl zejména podpořit činnost států ve vzdělávání o holocaustu, v rozvoji sociálních programů pro jeho oběti, v péči o památná místa a má rovněž posílit činnost mezinárodního výboru pro připomínku, výzkum a vzdělávání o holocaustu. Pokusila se rovněž překonat jedenáctiletou odmlku od předchozí konference o holocaustu, jenž proběhla ve Washingtonu v roce 1998. Účastníky jsou kromě delegací ze 48 států také české a zahraniční nevládní organizace a odborná veřejnost.

  Plenární zasedání konference, které proběhlo 29. června v Kongresovém centru Praha, vyústilo v podpis společného prohlášení Komise a českého předsednictví. Za českou stranu promluvil místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Jan Kohout, Evropskou komisi zastoupil komisař pro vzdělávání, kulturu, výchovu a mládež Ján Figeľ. Prohlášení během zasedání stvrdil svým podpisem i ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.

  V úterý 30. června pak bude v Terezíně za účasti předsedy vlády Jana Fischera vyhlášena Terezínská deklarace. Na základě těchto dokumentů by měl v Terezíně vzniknout evropský Institut odkazu šoa (hebrejské označení pro holocaust). Institut má navázat na cíle konference, měl by však rovněž poskytnout platformu pro sběr a výměnu informací a zkušeností. Lidem by měl institut poskytnout pomoc při řešení navrácení majetku poskytnutím právního servisu a důležitých dokumentů.

  Součástí pětidenní konference je rovněž doprovodný program. V původní terezínské Jízdárně se delegáti zúčastní slavnostního koncertu pod taktovkou Oregonského filharmonického orchestru Murry Sidlina. Pro veřejnost je připraven filmový festival "Odkaz šoa" v kině Světozor, umělecké předměty zabavené Židům představí výstava Návraty paměti v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze a v Národním divadle bude mít premiéru drama George Whytea Golem 13.

   

  Text Terezínské deklarace naleznete zde.

  Podrobné informace o konferenci naleznete na oficiálních stránkách zde.

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky