Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Státy musí podpořit návrat nezaměstnaných do práce
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

21/12/2009

 

S hospodářským oživením budou muset země EU zrušit opatření z doby krize. Otázkou však zůstává: kdy?

Nejhorší hospodářská krize od konce 2. světové války již zlikvidovala více než 4 miliony pracovních míst, které v EU za posledních deset let vznikly. Očekává se, že do konce roku 2010 toto číslo vzroste až na 7,5 milionů, jelikož nezaměstnanost stále roste (i když pomaleji, než donedávna).

Tyto ztráty však mohly být ještě horší. Podle zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise, růst nezaměstnanosti nebyl tak strmý, jak by se podle poklesu výroby dalo očekávat. Díky rychlým opatřením a finanční podpoře EU se dopad krize na pracovní trhy otupil.

 

  podnikatel čte noviny

  Jakmile hospodářská krize zasáhla Evropu, většina zemí přijala opatření, aby zabránila masovým propouštěním. Řada z nich rozšířila systém podpor v nezaměstnanosti na větší počet osob bez práce a podnikla kroky k omezení výše platů, zejména státních zaměstnanců. Mnoho zemí také zvýšilo finanční podporu programům motivujícím podniky, aby namísto propouštění zaměstnanců umožnily zkrácení pracovní doby.

  Podle zprávy tato opatření zachránila desítky tisíc pracovních míst. Měla však trvat jen dočasně. Komise varuje, že nyní, když se ekonomika zotavuje, by tato opatření mohla podkopat hospodářský růst a prodloužit nezaměstnanost.

  Ve zprávě se dále uvádí, že země s nejsilnějšími ekonomikami by měly začít postupně rušit dotace na pracovní místa i další opatření na ochranu pracovníků a zahájit dlouhodobé reformy na zvýšení flexibility a jistoty na trzích práce.

  Ale co mají dělat státy, kde vyhlídky nejsou natolik růžové – zejména ty, kterým kvůli záchraně svých ekonomik výrazně vzrostl rozpočtový schodek? Komise doporučuje, aby se místo ochrany pracovních míst přeorientovaly na jejich tvorbu. Nezaměstnaní tak nebudou bez práce příliš dlouhou dobu. Nicméně země, které příští rok očekávají největší ztráty pracovních míst, mohou prozatím stávající opatření používat.

  Zpráva bude předložena ministrům práce členských států v rámci příprav na nový celoevropský plán zaměstnanosti a růstu. Dosavadní plán, tzv. „Lisabonská strategie“, skončí v roce 2010.
  Další informace na toto téma


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky