Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropské město kultury: Ostrava nebo Plzeň?
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

15/12/2009

 

Mezi dva nejžhavější kandidáty o titul Evropské město kultury v roce 2015 patří Ostrava a Plzeň. Porota pověřená hodnocením kandidujících měst se sešla 9. prosince v Praze a doporučila, aby do užšího seznamu kandidujících měst byla na rok 2015 vybrána právě tato dvě města. Poté, co Česká republika toto doporučení schválí, musí předběžně vybraná města do léta roku 2010 ještě hlouběji propracovat a doplnit svou kandidaturu.  

  divadelní masky znázorňující komedii a tragédii

  Blahopřeji Plzni a Ostravě k nominacím na titul „Hlavní město kultury 2015“. Nominace byla těmto městům udělena na základě výsledků prvního kola soutěže.Tato událost je příležitostí, které je třeba využít ve prospěch dlouhodobého rozvoje příslušných měst, nejen z kulturního, ale i socioekonomického a turistického hlediska,“ uvedl evropský komisař pro vzdělávání, odbornou přípravu, kulturu a mládež Maroš Šefčovič. „Klíčem k úspěchu, pokud jde o získání tohoto titulu, je evropský rozměr události a účast občanů. Chtěl bych všechna tři města, která se o titul ucházejí, vybídnout, aby pokračovala ve svém úsilí.“

  Oba finalisté se zaměřili na rozvoj kulturních aktivit a vylepšení vzhledu měst. Díky této jedinečné příležitosti se Ostraváci a Plzeňáci mohou těšit z rozkvětu různých představení, festivalů, vernisáží, koncertů a výstav. Plzeň a Ostrava soutěží nejen v opravách architektonických památek či počtu a kvalitě kulturních akcí, ale zároveň je reprezentuje i populární hudba. Ostravský rodák Jaromír Nohavica složil oblíbenou píseň "Ostravo", kterou zdůraznil svou podporu ambicióznímu projektu. Podobně i Plzeň získala svou píseň od Dana Bárty, poeticky nazvanou "Nebe nad Plzní".

  Soutěž o Evropské město kultury vznikla v polovině 80. let a prvním vítězem se staly Atény. Nejdříve se výběr omezoval spíše na města, která byla spojována s určitým kulturním dědictvím. V pozdější době se ale od tohoto přístupu upustilo a zdůrazňují se více plány na další rozvoj. Jedním z hlavních cílů soutěže je přiblížení historie města, jeho tradic a specifik nejen obyvatelům z daného členského státu, ale i z celé Evropy.

  Hlavními městy kultury v roce 2009 jsou Linec (Linz; Rakousko) a Vilnius (Litva). V roce 2015 tento titul získá jedno město z České republiky a Belgie, kde je jediným kandidátem Mons. Nicméně v České republice si na vítěze budeme muset ještě počkat, a to do konce roku 2010. O vítězi soutěže rozhodne po dvoukolovém výběru odborná porota složená ze zástupců vybraných evropských institucí a zástupců české strany. Slavnostní vyhlášení vítězů pak proběhne na zasedání Rady v květnu 2011.

   

   

  Další informace:

  Evropská města kultury

  Oficiální stránky Ostravy

  Oficiální stránky Plzně

  Píseň "Nebe nad Plzní"

  Píseň "Ostravo"

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky