Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropská komise vyhlásila soutěž k 20. výročí Úmluvy OSN o právech dítěte
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

14/01/2010

Evropská komise při příležitosti 20. výročí Úmluvy OSN o právech dítěte vyhlásila soutěž o nejlepší plakát, který bude zobrazovat práva dětí. Hlavním symbolem soutěže je oblíbená postava malý princ od francouzského spisovatele Antoine de Saint Exupéryho. Heslem se tak místo „Namaluj mi beránka“ stalo „Namaluj mi právo“.

Soutěž zahájil místopředseda Evropské komise Jacques Barrot, odpovědný za spravedlnost, svobodu a bezpečnost, 20. listopadu, tedy přesně v den dvacátého výročí přijetí  Úmluvy OSN o právech dítěte. Tento dokument se stal přelomovým bodem v oblasti ochrany dětských práv a vedl k jejich posílení v mnoha částech světa. Do dnešních dnů se mezi signatáře úmluvy zařadily téměř všechny státy světa. Přesto se nepodařilo vymýtit flagrantní porušování dětských práv.

Akce vybízí děti a mládež ve věku od deseti do osmnácti let, aby navrhli plakát na témata jednotlivých práv, která jsou v tomto dokumentu zakotvena. Díky této soutěži se mladí Evropané důkladněji seznámí se svými právy a budou je moci lépe hájit.

 

  plakát soutěže s Malým princem

  Děti a dospívající, kteří se akce zúčastní, budou navrhovat plakáty ilustrující některé z práv, jež jsou v úmluvě zakotvena. Soutěž bude probíhat ve dvou věkových kategoriích (10–14 let a 15–18 let) a přihlásit se do ní mohou nejméně čtyřčlenné skupiny, které budou vždy pracovat pod dohledem jednoho dospělého. Návrhy se budou hodnotit nejdříve v rámci jednotlivých států, kde se také začátkem dubna 2010 slavnostně udělí cena nejlepším třem týmům v každé věkové kategorii.

  Ti, kteří v národním kole získají první ceny, pak postoupí do druhého, evropského kola. Tři vítězné soutěžní skupiny z každé věkové kategorie budou ve dnech 8.–10.  května 2010 pozvány na zajímavý víkend do Bruselu, kde budou moci navštívit budovy evropských institucí a kde se rovněž zúčastní slavnostního předání cen za evropské kolo.

  Soutěž se letos koná již počtvrté. Zatímco první ročník v roce 2006 upozorňoval na prosazování práv dítěte obecně, druhý ročník (2007) se zaměřoval na odmítání diskriminace a třetí (2008) zdůrazňoval právo dětí na ochranu. Zájem o soutěž se každým rokem zvyšuje: vloni se akce zúčastnilo více než 8 000 týmů, tedy přes 40 000 soutěžících z celé EU.

  Nejlepší práce budou vystaveny na internetových stránkách zastoupení Komise v členských státech a na internetovém portálu Europa. Využity mohou být rovněž pro účely budoucích evropských kampaní.

  Další informace:

  Internetové stránky soutěže: www.europayouth.eu

  http://www.ec.europa.eu/commission_barroso/barrot/welcome/default_cs.htm

  Více informací o 20. výročí Úmluvy OSN o právech dítěte naleznete v článku Úmluva o právech dítěte slaví 20. let

  Tisková zpráva pdf - 32 KB [32 KB]

  Plakát soutěže pdf - 487 KB [487 KB]

   

   

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky