Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Švédský literární večer s Kateřinou Janouchovou
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

12/11/2009

V rozhovorech, které poskytuje novinářům, působí jako žena, která nesnáší nudu, nemá ráda okolky a žije „rychle“. Do jaké míry tento obraz švédské spisovatelky českého původu Kateřiny Janouchové odpovídá skutečnosti?

Na to by mohl dát odpověď literární večer s autorkou, který 19. listopadu pořádá švédské velvyslanectví a Zastoupení Evropské komise v ČR. Setkání se koná při příležitosti švédského předsednictví v Radě Evropské unie, a to v sídle zastoupení Evropské komise.

  Knihy otevřené

  Kateřina Janouchová žije ve Švédsku od svých deseti let a dnes je tam známou spisovatelkou a novinářkou. Poblíž Stockholmu se usadila v roce 1974 se svými rodiči poté, co byl její otec - jaderný fyzik a pozdější zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch - zbaven československého občanství. Na setkání představí svou nejnovější knihu vydanou v češtině Dcera na přání a bude mluvit o svém životě a tvorbě.

  „Neuměla bych žít nudný život a nic nedělat. Zcela jistě vyhledávám drama. Potřebuji, aby se každý den něco dělo, říkám tomu hard core všedního dne,“ řekla Janouchová přede dvěma lety v jednom interview. Rychlost je pro ni nezbytností. „Musíte vždycky hned skočit do vody a plavat, jinak zůstanete stát na břehu,“ vysvětlila skutečnost, že napsala přes 20 knížek, přičemž má pět dětí a její manželství procházelo složitým obdobím.

  Studovala literaturu a dějiny umění, ale studium nedokončila. Naproti tomu dokončila studium sexuologie. Sama o sobě řekla, že je definitivně „feministkou“, avšak zdůraznila, že rovnost v partnerském vztahu neznamená popření tradiční sexuální role muže a ženy.

  Hodně o ní vypovídá odpověď, kterou dala v roce 2005 na otázku překladatelky Lucie Johnové, zda se jí těžko psal román Nejbližší, který je založen na zkušenosti ze soužití s mužem závislým na alkoholu.

  „Psala jsem až zuřivě. Věděla jsem, že musím psát rychle, jinak tu knihu nikdy nedopíšu. Kdybych příliš otálela, ten pocit by se vytratil. Anebo bych začala být tak smutná, že bych nemohla psát dál.“

  Literární večer se uskuteční 19. listopadu 2009 od 18:30 do 20:00 v sídle Zastoupení Evropské komise v ČR v Jungmannově ulici 24 v Praze 1. Večer bude zakončen malým pohoštěním. Potvrďte prosím svou účast nejpozději do 18.11.2009 do 16:00 hodin e-mailem na adresu alice.rybak@foreign.ministry.se nebo telefonicky na čísle 220 313 229. Počet míst je omezen.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky