Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropa si připomíná pád železné opony
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

09/11/2009

Evropa slaví 20 let od pádu Berlínské zdi. Dne 9. listopadu uplyne 20 let, co režim ve Východním Německu konečně ustoupil a umožnil svým občanům volný pohyb mezi západním a komunistickým východním Berlínem.

V roce 1989 se na tuto zprávu pohlíželo nejprve s nedůvěrou, avšak brzy na to se v ulicích rozpoutalo veselí a tvořily se dlouhé fronty těch, kteří se chtěli podívat „na druhou stranu“. Setkání po letech pak doprovázely dojemné projevy emocí.

Tento den byl vyvrcholením snah různých hnutí, často utajovaných, proti komunistickým režimům vládnoucím ve Východní Evropě.

  Fragment Berlínské zdi

  Stržení železné opony si budou lidé připomínat nejrůznějšími kulturními událostmi Deutsch English français polski . V České republice se 14. listopadu uskuteční mezinárodní kolokvium a slavnostní koncert za účasti Václava Havla a Madeleine Albrightové a poté se oslavy pádu komunismu soustředí především na den 17. listopadu, kdy proběhne řada koncertů a představení i televizní rekonstrukce.

  Berlínská zeď rozdělovala východní a západní Berlín od roku 1961.

  První náznaky blížících se změn se objevily již v roce 1988, kdy polská vláda po vlně stávek souhlasila s tím, že povede dialog s opozičním hnutím Solidarita. Vlna odporu proti stávajícím režimům se poté postupně rozšířila i do zbytku zemí komunistického bloku.

  V květnu roku 1989 otevřelo Maďarsko své hranice s Rakouskem a železná opona se poprvé pootevřela. V srpnu vytvořily dva miliony lidí ze tří pobaltských států, tedy Litvy, Lotyšska a Estonska, spojením rukou lidský řetězec v délce 600 km táhnoucí se mezi hlavními městy těchto zemí, aby upoutali pozornost na svou touhou po nezávislosti.

  Dne 3. října 1990 došlo k formálnímu znovusjednocení Východního a Západního Německa a území původního Východního Německa se stalou součástí Evropské unie. Komunistické režimy padly a byly nahrazeny novými vládami zvolenými ve svobodných volbách. V té době se již tvořily plány, jak těmto zemím pomoci, aby splňovaly kritéria pro vstup do EU. K podmínkám přistoupení patřila existence stabilních demokratických institucí, právního státu, opatření pro ochranu lidských práv a fungujícího tržního hospodářství.

  Doposud tyto požadavky splnilo deset postkomunistických zemí. V roce 2004 získaly členství v EU Česká republika, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Slovinsko. V roce 2007 je následovalo Bulharsko a Rumunsko.

  V současnosti mohou občané EU svobodně cestovat do 27 zemí, pracovat v nich či tam studovat. Podniky mohou využívat stále integrovanějšího trhu EU a Slovensko se Slovinskem dokonce splnily podmínky pro zavedení jednotné měny Evropské unie, tj. eura.

  Veškeré tyto události přispívají k trvalému míru a stabilitě v Evropě, o jejichž udržení EU usiluje.

   

  Více informací o železné oponě Deutsch English français polski

  Historie EU


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky