Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropská komise se zabývala kanadskými vízy pro české občany
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

22/10/2009

 

Evropská komise vydala zvláštní zprávu, v níž se zabývá opětovným zavedením kanadských víz pro české občany. V historii nového systému vízové reciprocity se jedná o první případ, kdy země mimo Evropskou unii znovu uvalila vízovou povinnost na občany některého z členských států EU.

  Evropská komise se zabývala kanadskými vízy pro české občany

   

  Místopředseda Jacques Barrot, komisař pro oblast spravedlnosti, svobody a bezpečnosti, řekl, že považuje opětovné zavedení víz pro české občany za politováníhodnou záležitost. Dále prohlásil, že udělá vše pro to, aby byla plně respektována vízová reciprocita pro všechny občany Evropské unie.

  Kanada zachovává vízovou povinnost pro občany Bulharska a Rumunska. Od 14. července 2009 opětovně zavedla víza pro občany České republiky. Komise vypracovala k této otázce zvláštní zprávu, ve které konstatuje, že je nutné tuto situaci co nejrychleji řešit.

  Komise vítá ochotu obou stran k vedení dialogu. Zároveň vyzývá Kanadu a Českou republiku, aby pokračovaly v jednání v rámci česko-kanadské expertní pracovní skupiny a zabývaly se všemi otázkami, jež souvisí s opětovným zavedením vízové povinnosti. 

  Komise oceňuje, že se Kanada snaží, aby proces vydávání víz byl pro české občany co nejjednodušší. Přesto však Kanadu žádá, aby se vrátila k předchozímu systému a vydávala víza přímo v České republice. Komise také žádá Kanadu, aby jasně uvedla, která opatření chce zavést v zájmu zrušení vízové povinnosti pro české občany v blízké budoucnosti.

  Pokud nebudou požadavky uvedené v předchozím odstavci vyřešeny uspokojivým způsobem do konce roku 2009, Komise doporučí, aby byla zavedena vízová povinnost pro některé kategorie kanadských občanů; tj. držitele diplomatických a služební cestovních pasů.

  Více informací v tiskové zprávě:

  http://ec.europa.eu/ceskarepublika/press/press_releases/091547_cs.htm

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky