Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

První evropskou Cenu jednotného trhu dostala pětašedesátiletá Portugalka
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

15/10/2009

Mohla si v klidu užívat důchodu a neangažovat se. Pětašedesátiletá Portugalka Aurora de Freitas se ale již pět let snaží pomáhat portugalským občanům ve Francii uplatnit svá práva a získat snadněji povolení k pobytu. Dnes její úsilí ocenily švédské předsednictví EU a Evropská komise, když jí společně udělily vůbec první Cenu jednotného trhu. Ta má zdůraznit význam zásad volného pohybu na vnitřním trhu EU.

 

  logo Solvitu

  Aurora de Freitas žije ve Francii od roku 1968 a dlouhá léta pracovala jako dámská krejčová a stylistka. Od roku 2004 vedla osobní kampaň za to, aby tam občané Portugalska dostávali snadněji povolení k pobytu. Kampaň vedla ze svého domova a sama si hradila všechny náklady.

  Po mnoha pokusech o řešení potíží, s nimiž se Portugalci ve Francii potýkali, se Aurora de Freitas obrátila na SOLVIT. Francouzské středisko této sítě, v níž členské státy spolupracují při řešení problémů vznikajících v důsledku nesprávného používání legislativy týkající se vnitřního trhu, našlo předpisy, které situaci řešily. Stanoví totiž, že občané EU nemusí mít povolení k pobytu, uvádějí ale také, že občané EU mohou vždy požádat o povolení k pobytu, na které mají podle zákona nárok. Francouzské a portugalské středisko SOLVIT s Aurorou de Freitas úzce a úspěšně spolupracují od listopadu 2005.

  Úsilí portugalské důchodkyně ocenil i komisař EU pro vnitřní trh a služby Charlie McCreevy: „Práce paní de Freitas je příkladná a podnětná. Dokládá, že vnitřní trh – to jsou především lidé, nikoli pouze pravidla a předpisy.“ A co na cenu říká Auro de Freitas? „Neusilovala jsem o odměnu za svou práci, cítím se ale velmi šťastná a poctěna tím, že jsem dostala tuto cenu,“ uvedla.

  Další informace o švédském předsednictví EU a Ceně jednotného trhu: http://www.se2009.eu/

  Další informace o politice Evropské komise ohledně jednotného trhu: http://ec.europa.eu/internal_market/index_en.htm

  Další informace o síti SOLVIT: http://ec.europa.eu/solvit/site/about/index_cs.htm

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky