Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Přispějme společně k rozvoji: Pozvánka na čtvrtý ročník Evropských rozvojových dní ve Stockholmu v říjnu 2009
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

05/10/2009

 

Evropské rozvojové dny představují nejdůležitější evropskou platformu pro diskuzi a výměnu názorů o globálních problémech ve všech klíčových oblastech, jako jsou správa věcí veřejných, změna klimatu, mezinárodní financování, obchod, zabezpečení potravin, voda, energie, úloha médií a lidská a sociální práva.

Mezi účastníky předchozích ročníků patřili hlavy států a vlád, ministři a světoví lídři, jako například Desmond Tutu, Kofi Annan, Richard Branson, Wangari Maathai a Aminata Traore.

  Barevné logo Evropských dnů rozvoje

  Tvorba politik

  Letošní ročník Evropských rozvojových dnů se uskuteční ve Stockholmu ve dnech 22.–24. října, tedy jeden měsíc po setkání představitelů zemí G-20 v Pittsburghu, dva týdny po jednání MMF-Světové banky v Istanbulu a šest týdnů před konferencí OSN o změně klimatu v Kodani. V kontextu těchto setkání budou hlavními tématy letošního ročníku celosvětová reakce na pokles hospodářského růstu, změna klimatu a výzvy související s demokracií a rozvojem.

  Na konferenci přednese příspěvky předseda švédské vlády Fredrik Reinfeldt, předseda Evropské komise José-Manuel Barroso, výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn a představitelé Světové banky, Asijské rozvojové banky a Africké rozvojové banky.Vystoupí i Amr Moussa, generální tajemník Ligy arabských států, vedoucí Programu OSN pro rozvoj Helen Clarková, prezidenti Libérie, Sierry Leone, Malediv, Burkiny Faso a Mikronésie a předsedové vlád Bangladéše, Keni a Zimbabwe.  Evropských rozvojových dní se zúčastní i nový předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek a členové parlamentních výborů. Stanoviska občanské společnosti představí zástupci nevládních organizací jako Transparency International, ActionAid International a Oxfam International.

  Uhlíková Neutralita

  Organizace takové rozsáhlé akce, která přiláká účastníky z celého světa, s sebou přináší určitou zátěž emisemi CO2. Bylo by nezodpovědné pokoušet se řešit světové výzvy v oblasti rozvoje na takové mezinárodní akci bez toho, abychom zohlednili její důsledky pro životní prostředí. Globální oteplování může totiž uvrhnout milióny lidí do chudoby. Negativní vliv emisí CO2 však lze kompenzovat prostřednictvím různých programů, které investují do energetické účinnosti v různých částech světa. Vyzvali jsme proto vystavovatele a organizátory paralelních akcí, aby se zapojili do libovolného programu na kompenzaci uhlíku a pomohli tak vyrovnat uhlíkovou stopu Evropských rozvojových dní.

  Evropské rozvojové dny v číslech a faktech

  • 5 000 účastníků ze 125 zemí
  • 3 dny vyhrazené pro jednání, výměnu názorů a debaty
  • 200 řečníků
  • 5 plenárních zasedání a 25 paralelních akcí
  • 150 stánků v „Rozvojové vesničce"
  • mediální partnerství s hlavními evropskými sdělovacími prostředky

  Otevřenost a spoluúčast

  Během Evropských rozvojových dní může svůj názor vyjádřit každý!  Diskuzní panely jsou pečlivě vybrány tak, aby zachovaly rovnost pohlaví a geografického zastoupení. Projevem otevřenosti této akce je i účast široké škály politických představitelů, členů parlamentů, mezinárodních institucí, místních orgánů, nevládních organizací a podnikatelů, akademiků, vědců a zástupců médií a mládeže.

  Každá ze zúčastněných stran může navrhnout řečníka, akci, setkání na navázání partnerství či výstavu.Tento přístup se odráží i v programu, který zahrnuje více než 30 akcí, z nichž je polovina iniciována zainteresovanými stranami.

  Vyjádřete svůj názor během letošních Evropských rozvojových dní! Zaregistrujte se na www.eudevdays.eu

  Tuto akci organizuje Evropská komise ve spolupráci se švédským předsednictvím EU.

   

  Videozáznamy

  Prohlédněte si záznamy příspěvků z letošního ročníku i z let minulých: http://eudevdays.eu/event_coverage/videos_en.htm

   

  Více informací:

  http://eudevdays.eu/index_en.htm

  http://ec.europa.eu/development/

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky