Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Irsko znovu hlasuje o Lisabonské smlouvě
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

02/10/2009

V prvním referendu, které se konalo 12. června 2008, se irští občané rozhodli nepodpořit Lisabonskou smlouvu poměrem hlasů 53,4 % ku 46,6 %. Irsko musí každou mezinárodní smlouvu, která ovlivňuje znění ústavy, předložit ke schválení ve všelidovém hlasování. Nemůže proto provést ratifikaci Lisabonské smlouvy bez souhlasu většiny irských obyvatel.

  Irsko znovu hlasuje o Lisabonské smlouvě

   

  Podle průzkumu veřejného mínění a na základě konzultací s irským parlamentem z prosince 2008 požádala irská vláda evropské představitele o poskytnutí záruk ve věcech, které jsou pro irské voliče životně důležité. Evropská rada (představitelé vlád a států) proto přijala v červnu 2009 rozhodnutí vydat garance, které zajišťují, že určitá část irského zákonodárství nebude dotčena Lisabonskou smlouvou v těchto oblastech:

  • Právo na život, rodina a vzdělávání
  • Daně
  • Bezpečnost a obrana

                                   

  Vedoucí představitelé států se oficiálně dohodli, že toto rozhodnutí bude přiloženo jako protokol k budoucí Smlouvě o EU. Rovněž se shodli na tom, že i po ratifikaci Lisabonské smlouvy, bude mít každý členský stát právo nominovat svého vlastního komisaře.

  Irská vláda na oplátku souhlasila s tím, že znovu vyhlásí referendum o Lisabonské smlouvě, jelikož došlo ke změně podmínek. Irští občané přistoupí znovu k hlasovacím urnám dnes 2. října 2009.

  I když v Irsku začíná vlastní hlasování v pátek 2. října v 7:00, již 30. září dalo v referendu svůj hlas 800 voličů žijících na ostrovech blízko pobřeží kraje Donegal na severozápadě Irska. 1. října hlasovalo 2 000 obyvatel ostrovů při pobřeží krajů Galway, Mayo a Cork. Lidé žijící na ostrovech hlasují dříve než v ostatních částech země, protože je zde velké riziko, že by mohli být odříznuti od pevniny kvůli špatnému počasí.

  Hlasovací místnosti se uzavřou v pátek ve 22:00. V sobotu ráno 3. října se začnou ručně sčítat hlasy. První výsledky lze očekávat již v sobotu dopoledne. Informace o sčítání hlasů budou aktualizovány na stránkách veřejnoprávní televize www.RTE.ie a na stránkách www.referendum.ie. Konečné výsledky budou vyhlášeny v sobotu večer.

  Akreditaci na sčítání hlasů na dublinském hradě získalo více než 500 televizních a rozhlasových štábů, novinářů tištěných i internetových médií z celého světa. Mezi nimi bude i více než 160 irských novinářů. Dále jsou nejvíce zastoupeni novináři ze zemí EU, zejména z Německa a Spojeného království.

  Plakáty k referendu z ulic Dublinu:

  www.tinyurl.com/fromdublinwithlove

  Lisabonská smlouva:

  http://europa.eu/lisbon_treaty/index_cs.htm

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky