Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Nový začátek pro uprchlíky
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

08/09/2009

Návrh programu na celoevropskou koordinaci přesídlování uprchlíků.

Miliony lidí ve světě opouštějí své domovy z důvodu války či strachu z pronásledování. Většina z nich se snaží najít azyl v sousedních rozvojových zemích. Například v Pákistánu a Sýrii žije dohromady okolo 3 milionů uprchlíků.

  Barevné ruce snažící se dosáhnout na zeměkouli

  Někteří z nich se nemohou vrátit domů nebo o to ani nemají zájem, protože by se tak vystavili dalšímu pronásledování. Mnoho uprchlíků je také ve velmi těžké situaci či potřebuje speciální pomoc, kterou jim země, ve které našli útočiště, nemůže poskytnout. V takovém případě je obvyklým řešením přesídlení, neboli přesun uprchlíků do jiné azylové země.

  Podle agentury pro uprchlíky OSN je třeba přesídlit 747 000 uprchlíků. Avšak v roce 2008 našlo nový domov méně než 66 000 uprchlíků a pouze 4 378 z nich bylo přesídleno do EU. To je o dost méně než v jiných částech rozvinutého světa (např. v USA, Kanadě a Austrálii).

  Tento návrh English se snaží o to, aby se EU přesídlování více věnovala, a snížila tak počet uprchlíků, kteří riskují své životy ve snaze dosáhnout břehů Evropy nelegálně.

  V současně době přesídluje uprchlíky ze zemí mimo EU pravidelně pouze 10 členských států. Obvykle tuto činnost nekonzultují ani vzájemně nekoordinují. Podle plánu by mělo dojít k vytvoření dobrovolného programu, který by posílil politickou i praktickou spolupráci.

  Program by měl přijímání uprchlíků zemím usnadnit a finančně zefektivnit a také zvýšit humanitární a politický dopad přesidlování v jednotlivých zemích. V rámci programu by země na každého přesídleného uprchlíka dostaly 4 000 eur.

  Také by byla ustavena expertní skupina, která by určovala skupiny uprchlíků, jež by měly dostat přednost, jako jsou například iráčtí uprchlíci v Sýrii a Jordánsku či súdánští uprchlíci v Čadu. Nový evropský podpůrný úřad pro otázky azylu by zemím pomáhal s prováděním společných činností, jako je třeba výběr a zjišťování okolností uprchlíků.

  Návrh se týká pouze uprchlíků ze zemí mimo EU. Státy by si ponechaly právo rozhodovat o tom, které uprchlíky přijmou a kolik.

   

  Vnější hlediska azylové politiky EU DeutschEnglishfrançais

  Další informace o azylovém systému EU DeutschEnglishfrançais


  Další informace:


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky