Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Europeana se představuje...
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

03/09/2009

Je to zároveň multimediální mnohojazyčná knihovna, muzeum, archiv a internetový portál na evropské úrovni. Proto se i jmenuje Europeana.

Nabízí přímý přístup k 4,6 milionu digitalizovaných knih, zvukových a filmových záznamů, fotografií, maleb, map, rukopisů, novin a archivních dokumentů tvořících evropské kulturní dědictví.

  Notebook a dvě knihy na stole

  Návštěvníci na internetových stránkách www.europeana.eu mohou virtuálně vyhledávat a zkoumat nejrůznější sbírky v evropských kulturních institucích ve svém vlastním jazyce, aniž musí navštěvovat různá místa či země.

  Europeana je ještě dost mladá. Evropská komise a ministři kultury EU tento projekt  zahájili 20. listopadu 2008 v Bruselu. Její „fondy“ ale rychle rostou. Za pouhých devět měsíců se dostaly ze dvou milionů digitalizovaných děl na nynějších 4,6 milionu. Jednotlivé členské země se však na ní podílí poměrně nerovnoměrně. Téměř polovina (47 %) všech děl je z Francie, ostatní země zaostávají. K těm, které zaostávají nejvíce, patří i Česká republika: její podíl na Europeaně je menší než 0,1 %.

  A jak vám Europeana může pomoci? Všem, koho zajímá literatura, dějiny a umění nabízí jednoduchou cestu k evropským kulturním zdrojům. Její obrovské virtuální sbírky v mnoha oborech mohou využívat například badatelé, studenti i žáci základních škol.

  Europeana je multimediální portál s obsahem z různých zdrojů. Digitální objekty, které v ní uživatelé mohou najít, nejsou uloženy na centrálním počítači, nýbrž zůstávají u příslušných kulturních institucí a jejich hostiteli jsou sítě těchto institucí. Europeana shromažďuje kontextuální informace o jednotlivých položkách a uživatelé prohledávají tyto kontextuální informace. Když najdou to, co hledají, pouhým kliknutím získají přístup k celému obsahu. Mohou si číst v knížce, přehrát si video nebo poslouchat zvukovou nahrávku uloženou na serverech dotyčné instituce přispívající vlastním obsahem.

   

   

  Další informace:

   

  Internetové stránky Europeana

  Tisková zpráva

  Často kladené otázky

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky