Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Komisař Andris Piebalgs: "Posviťme si na skvělý nápad"
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

01/09/2009

Je zarážející, že v době, kdy jsme všichni nabádáni k tomu, abychom z důvodu změny klimatu šetřili energii, lidé dále spokojeně používají žárovky přeměňující pouhých 10 % svého výkonu na světlo, přičemž zbytek se promarní na výrobu tepla.

Žárovka existuje od roku 1879, avšak stále více lidí po celém světě si uvědomuje, že na 21. století je už dávno zastaralá.

Vlády od Spojených států přes Kanadu, Brazílii, Argentinu až po Austrálii klasické žárovky postupně vyřazují nebo se na to brzy chystají, a nahrazují je výkonnějšími alternativami.

  Tři rozsvícené žárovky ležící na zeleném podkladu

  Výhody přechodu na energeticky výkonnější osvětlení uznala i Evropská unie. Vydáním zákazu používání klasických žárovek s příkonem 100 a více wattů Evropská unie od tohoto měsíce začíná postupně odstraňovat všechny neúsporné žárovky z evropského trhu. Do roku 2020 se tak ušetří tolik energie, kolik je jí každý rok potřeba na zásobování 11 milionů domácností elektřinou, přičemž každá rodina ušetří na poplatcích za elektřinu více než 50 EUR.

  V boji proti změně klimatu je znát každý příspěvek. Je na zákonodárcích, aby tyto příležitosti rozpoznali a vytvořili optimální podmínky pro změnu. Bezpečnostní pásy v autech zachránily život milionům lidí až poté, co se stalo jejich používání díky zákonům povinné.

  Právní předpisy jsou založeny na spolehlivých výsledcích vědeckých výzkumů, jichž se účastnila i sdružení spotřebitelů a zástupci průmyslu. Aby se mohli spotřebitelé a podniky změně přizpůsobit, bude nahrazování neúsporného způsobu osvětlení probíhat postupně několik let.

  Spotřebitelé brzy zjistí, že moderní a výkonnější alternativy nejen že mají stejné výhody jako zastaralé žárovky, ale nabízejí i mnoho dalších předností.

  Lidé si mohou například vybrat vylepšené průhledné žárovky s halogenovou technologií s naprosto stejným druhem a kvalitou světla jako klasické žárovky. Tyto žárovky mají rovněž stejný tvar a vzhled a svítí naplno ihned po zapnutí.

  Zajímavé jsou i diody vyzařující světlo (LED). Jsou stejně výkonné jako kompaktní fluorescenční výbojky (CFL), avšak neobsahují rtuť a mají delší životnost. Již nyní mohou nahradit jak čiré, tak mléčné žárovky a v blízké budoucnosti se pravděpodobně stanou alternativní možností k celé škále žárovek.

  Rodiny kromě toho díky používání kompaktních fluorescenčních výbojek uspoří více peněz, což se odrazí i v jejich účtech. Ačkoliv je pořizovací cena těchto výbojek vyšší než v případě klasických žárovek, rozdíl se rychle vyrovná, neboť výbojky spotřebují ve srovnání s žárovkami pouze čtvrtinu nebo pětinu elektřiny, přičemž vydrží šestkrát až desetkrát déle. Kompaktní fluorescenční výbojka během své životnosti ušetří přibližně 60 EUR.

  Zákazem neefektivního osvětlení Komise paradoxně spotřebitelům umožňuje výběr z většího množství druhů osvětlení. Vzhledem k tomu, že si stále více lidí kupuje alternativní zdroje světla, jejich cena se vlivem úspory z rozsahu bude snižovat, a jejich výhody se tak stanou dosažitelnějšími. Zatímco klasické žárovky mohou vydávat pouze teplé světlo, kompaktní fluorescenční výbojky vydávají jak světlo studené, tak i teplé, takže si lidé mohou vybrat, jaký efekt jim pro dané prostředí vyhovuje více, zatímco riziko způsobení popálenin v případě kontaktu bude vzhledem k nižším provozním teplotám těchto výbojek nižší. Přechod na úspornější žárovky bude rovněž podniky stimulovat k inovacím, neboť na trhu bude na výběr ještě více druhů osvětlení, z nichž každé bude mít své výhody.

  Někteří lidé se obávají toho, že kompaktní fluorescenční výbojky obsahují rtuť, což je nebezpečná látka. Žárovky s obsahem rtuti se nicméně během posledních 50 let bez problémů používaly ve většině kancelářských a veřejných budov. Rtuť může uniknout pouze v případě, že náhodou dojde k rozbití zářivky. Pak se může uvolnit maximálně pět miligramů rtuti. Na obalech a na internetu si budou lidé rovněž moci ověřit informace o nejbezpečnějším způsobu zlikvidování rozbité žárovky. Vzhledem k tomu, že kompaktní fluorescenční výbojky spotřebují méně elektřiny, bude při její výrobě vyprodukováno méně rtuti, což v konečném důsledku povede ke snížení emisí této látky. S použitými kompaktními fluorescenčními výbojkami by se samozřejmě mělo nakládat vhodným způsobem v souladu s již platnými právními předpisy EU.

  Pokud jde o kvalitu světla vydávaného kompaktními fluorescenčními výbojkami, dochází rovněž k nedorozuměním. Mohou totiž produkovat tolik světla jako klasické žárovky; spotřebitel by se proto měl pozorně podívat na jejich balení a zjistit, jak intenzivní světlo výbojka vydává. Nové právní předpisy EU také zavádějí požadavky týkající se uvádění životnosti žárovek na jejich balení s ohledem na průměrný počet jednoho zapnutí a vypnutí během každé hodiny svícení. Dostupné jsou i kompaktní fluorescenční výbojky určené pro ještě častější zapínání a vypínání.

  Především je třeba konstatovat, že postupným vyřazováním klasických žárovek se ušetří energie, což prospěje životnímu prostředí a zároveň lidem uspoří peníze. A na takovouto změnu je rozhodně správný čas.

  Autorem článku je Andris Piebalgs, evropský komisař pro oblast energetiky

   

  Další informace:

  www.e-lumen.eu

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky