Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Pomoc mlékárenskému průmyslu
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

23/07/2009

 

V důsledku rychle klesajících cen mléka navrhla Evropská komise nová opatření na pomoc zemědělcům během recese.

Jen několik dní poté, co evropští chovatelé mléčného skotu protestovali proti klesajícím cenám mléka, je EU ujistila, že dělá vše, co je v jejích silách, aby jim pomohla a stabilizovala trh.

 

  zemědělec dojí krávu

  S cílem upozornit na dopad prudce klesajících cen demonstrovali zemědělci v červnu v ulicích Bruselu a 14. července ve Štrasburku. Oproti roku 2007, kdy za litr mléka dostávali 30 až 40 eurocentů, dostávají nyní jen asi 24 centů. Mnoho z nich dostává za litr méně než 21 centů.

  Za situaci mohou dva faktory: snížená poptávka kvůli celosvětové krizi a zvýšená produkce mléka v zemích, jako je Nový Zéland, Austrálie a Brazílie.

  Jakmile EU zjistila, že nabídka mnohokrát převyšuje poptávku, zahájila podpůrná opatření. Soukromé skladování nadbytečného másla začalo o dva měsíce dříve než obvykle, a to v lednu. Na konci června bylo už uloženo 105 800 tun. Rovněž tak byly pro všechny mléčné výrobky znovu zavedeny vývoznínáhrady, které EU umožňují prodávat výrobky ve světě za konkurenční ceny.

  Další iniciativy, které jsou nastíněné ve zprávě English o trhu s mléčnými výrobky, se týkají výkupu nadbytečného másla a rozšíření programu „Mléko do škol“, aby mléko a další mléčné výrobky mohlo žákům nabízet ještě více škol.

  Od zahájení evropské zemědělské politiky před více než 40 lety pomáhaly kvóty, aby nedocházelo k nadprodukci některých potravin, jako je třeba mléko a obilí. Avšak v rámci současných reforem DeutschEnglishfrançais , které podpořili vedoucí představitelé EU, jsou tyto kvóty postupně rušeny. U mléka bude prvním rokem bez kvót rok 2015. Postupné rušení kvót bude pokračovat i přesto, že zemědělci volají po jejich opětném zavedení.

  „Ke stabilizaci trhu budeme i nadále využívat všechna opatření, která máme k dispozici. Avšak naši politiku postupného rušení kvót nezměníme, jak i jasně zdůraznila Evropská rada,“ uvedla komisařka pro zemědělství Mariann Fischer Boelová. „Zpochybňováním tohoto postoje by jenom vznikla nejistota a situaci by to beztak nepomohlo.“
  Další informace na toto téma:


   

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky