Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Další kroky v boji proti kouření
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

09/07/2009

 

Členské státy EU by měly zpřísnit zákony omezující kouření. Evropská komise chce, aby do roku 2012 platil zákaz kouření na veřejných místech v celé EU.

V současné době mají všechny členské země EU zavedeny předpisy na ochranu občanů před pasivním kouřením a jeho škodlivými účinky. Opatření se však v jednotlivých zemích velmi liší.

  Cigaretové nedopalky

  Nejpřísnější je v tomto ohledu Spojené království a Irsko, kde platí úplný zákaz kouření ve vnitřních prostorách na pracovišti a na veřejných místech, včetně restaurací a barů. Bulharsko se k těmto dvěma státům přidá v roce 2010.

  Řecko, Itálie, Malta, Švédsko, Lotyšsko, Finsko, Slovinsko, Francie a Nizozemsko zavedly zákaz kouření, který povoluje speciální uzavřené místnosti pro kuřáky.

  EU nyní navrhuje, aby se předpisy ve všech 27 zemích Unie sjednotily, aby potírání kouření na veřejných místech a na pracovišti bylo ještě přísnější.

  Pasivní kouření přímo souvisí se vznikem onemocnění srdce a rakoviny. Podle odhadů v roce 2002 zemřelo okolo 19 000 nekuřáků jen kvůli tomu, že byli vystaveni pasivnímu kouření doma nebo v práci.

  Tabák je v EU nejčastější odvratitelnou příčinou úmrtí a ročně si vyžádá 650 000 životů. Tabák užívá každý třetí Evropan – tedy asi 170 milionů lidí.

  V rámci nové kampaně dává EU lidem možnost, aby sdíleli svá videa o tom, jak se odnaučit kouřit. Stovky lidí již na tuto výzvu zareagovaly a jejich příspěvky jsou k vidění na internetových stránkách kampaně.

  Za život bez tabáku
  Další informace na toto téma


   

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky