Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Letní sezóna
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

09/07/2009

 

Přichází období dovolených a mnozí z nás již počítají poslední dny v práci a těší se na cestu do zahraničí. Ať se chystáte podniknout túru po Karpatech, plavit se lodí po ostrovech Středozemního moře či poznávat kulturní a architektonické památky Evropy, je důležité, abyste znali svá práva a nezapomněli si potřebné cestovní dokumenty, jinak se totiž vaše cesta může změnit v nepříjemný zážitek plný starostí.

Evropska komise radí, jak se při cestování Evropou vyhnout nepříjemnostem:

  Mořská hvězda a zelený nafukovací kruh leží na písčité pláži

  Máte již sbaleno? Ujistěte se, že jste nezapomněli občanský průkaz či pas. Ačkoli se v Evropské unii hraniční kontroly již neprovádějí (s výjimkou cest do Spojeného království, Irska, Rumunska, Bulharska a na Kypr), stále ještě potřebujete mít u sebe občanský průkaz či cestovní pas, abyste mohli prokázat svou totožnost, například cestujete-li letecky nebo při rezervaci ubytování v hotelu.

  Cestujete-li s kočkou, psem či dokonce s fretkou, potřebujete pro ně mít rovněž pas – tzv. pas zvířete v zájmovém chovu. Tím se prokazuje, že bylo zvíře očkováno proti vzteklině, a vydává ho zvěrolékař. Pokud se chystáte strávit dovolenou na Maltě, v Irsku, ve Spojeném království, Finsku nebo Švédsku, musíte zajistit, aby byl váš domácí mazlíček chráněn proti klíšťatům a tasemnici.

  Cesta do místa dovolené a zpět může být trochu stresující: může se vám stát, že dojde ke zrušení nebo zpoždění letu, že nestihnete dopravní spojení nebo se vám poškodí zavazadla. Avšak jako cestující máte určitá práva a můžete v takových přídech získat odškodnění. Díky nedávno přijatým právním předpisům EU je rovněž jednodušší porovnávat ceny letenek, jelikož uváděné ceny musí zahrnovat veškeré poplatky, daně a přirážky.

  Mobilní telefony nám zprostředkovávají kontakt s našimi blízkými, kteří zůstali doma, a někdy může jeden telefonát dokonce zachránit život. Vysoké roamingové ceny velmi často odrazovaly od používání mobilních telefonů v zahraničí, ale s novými pravidly English jsou stanoveny limity pro volání ze zahraničí v rámci EU (0,43 EUR za minutu) i pro přijímání hovorů (0,19 EUR). Zaslání textové zprávy vás nyní bude stát maximálně 0,11 EUR.

  V neposlední řadě je užitečné vědět, že ať jste kdekoli v Evropské unii, potřebujete znát pouze jedno telefonní číslo tísňového volání: 112 English. Tato linka je bezplatná ve všech státech EU nezávisle na tom, zda voláte z pevné linky nebo mobilního telefonu.

  Více informací o cestování po Evropě
  Další informace na toto téma


  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky