Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Boj proti novým formám terorismu
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

25/06/2009

 

EU vyzývá k preventivním opatřením kvůli rostoucímu riziku teroristických útoků chemickými, biologickými a jadernými zbraněmi. Drtivá většina dosavadních teroristických útoků v různých částech světa byla provedena výbušninami a střelnými zbraněmi.

Podle posledních zpráv se však teroristické skupiny zaměřují na nové typy zbraní, které mohou způsobit daleko větší škody. Komise proto představila plán , jak zpřísnit zabezpečení takových materiálů a lépe se připravit na případný útok.

 

  Výzkumný pracovník v antiradiační kombinéze pracuje s mikroskopem

   

  Sílící hrozba souvisí se zdokonalováním technologií výroby zbraní a s častějším využíváním chemických, biologických a jaderných materiálů k legitimním účelům.

  „Evropa sice zatím nebyla terčem většího útoku tohoto typu, avšak závažnost případných následků na naši společnost nás nutí k ostražitosti,“ uvedl komisař pro oblast spravedlnosti Jacques Barrot.

  Útok nekonvenčními zbraněmi může usmrtit nebo zranit velký počet lidí a způsobit hospodářský rozvrat a paniku.

  Kvůli svému závazku neomezovat občanská práva a zachovat otevřené hranice je Evropa vůči útokům zranitelnější, protože vlády jednotlivých států méně kontrolují pohyb lidí.

  Na základě doporučení skupiny expertů, kterou EU pověřila, vznikl nový tříletý plán, jež obsahuje přes 130 opatření. Ta by měla pomoci zabránit tomu, aby se nebezpečné materiály dostaly do nesprávných rukou a zaručit, že bychom v případě útoku byli schopni reagovat.

  V plánu je především zlepšení detekčních systémů v Evropě a zavedení nových nástrojů, jež by umožnily zachránit co nejvíce životů a minimalizovat škody v případě útoku nebo nehody.

  Podle plánu EU by se mělo dostat více podpory vládám států, které nesou největší díl odpovědnosti za bezpečnost. Komise navrhuje, aby se na realizaci plánu v období 2010–2013 vynaložilo 100 milionů eur ze stávajících zdrojů.

   

  Více o boji proti terorismu v Evropě English

  Videoklip: Vývoj strategií na boj proti terorismu

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky