Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Oznámeny hlavní ceny pro projekty evropského kulturní dědictví
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

09/06/2009

 

Zvonice kostela ve finském Kesälahti zůstane díky striktním metodám a mistrovství při úsilí o její zachování jedinečnou ukázkou evropského dřevěného kulturního dědictví.

Poklonu tomuto a šesti dalším projektům složila 5. června Evropská komise a celoevropské sdružení Europa Nostra, když jim udělily hlavní ceny pro nejlepší iniciativy evropského kulturního dědictví.

  Město Taormina na Sicílii

  Dalšími hlavními oceněnými v památkové péči se staly muzeum Mátra v maďarském městě Gyöngyös, kostel svatého Faustina  a svaté Jovity ve Fasanu v Itálii a vysokoúrovňový most mezi britskými městy Newcastle a Gateshead. V kategorii výzkumu byla na ceremonii ve městě Taormina na Sicílii hlavní cena udělena projektu Noemova archa, který je věnován dopadu globální změny klimatu na kulturní dědictví. Hlavní cenu za mimořádné úsilí o záchranu slavné mincovny ve španělské Segovii dostal Gordon Murray a v kategorii vzdělávání, odborné přípravy a osvěty zvítězil řecký Egejský program udržitelnosti. Jednu z 21 dalších cen převzalo také Muzeum umění Olomouc, a to za restaurátorské výstavy z let 2004 až 2008 a doprovodné katalogy.

  Porota složená z nezávislých odborníků vybrala sedm hlavních vítězů z 28 vítězů, kteří byli oznámeni již dříve. Laureáti hlavních cen obdrželi i finanční odměnu ve výši 10 000 eur. O ocenění usilovalo 138 kandidátů z 24 evropských zemí.

  Komise a Europa Nostra začaly společně udělovat ceny Evropské unie za kulturní dědictví/ocenění Europa Nostra v roce 2002 se záměrem propagovat mimořádné počiny týkající se evropského kulturního dědictví ve čtyřech kategoriích.

  Již nyní je možné se ucházet o ceny za rok 2010. Výzva k podávání přihlášek do soutěže je zveřejněna na internetových stránkách Europa Nostra.

  Více informací na:    www.europanostra.org

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky