Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Občané zvolili nový Evropský parlament
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

09/06/2009

Úkoly nového Parlamentu: finanční a hospodářská krize, Lisabonská smlouva a změna klimatu.

Konzervativní Evropská lidová strana si uchovala svou pozici největší politické frakce v Evropském parlamentu. Výsledky voleb ze 4.–7. června ukazují, že středo-pravicové strany si výrazně polepšily v některých velkých zemích EU, jako třeba ve Francii, Itálii, Španělsku a Polsku.

Socialisté si pohoršili, ale i tak zůstávají na druhém místě, výrazně před svobodnými demokraty. Pár nových křesel získali zelení a snížili tak náskok svobodných demokratů.

  Poslanci EP sledují průběžné výsledky voleb

  Nový Parlament se 736 poslanci bude spolurozhodovat o příštím složení Evropské komise, a pokud bude do konce roku schválena Lisabonská smlouva ve druhém irském referendu, tak také o nové roli prezidenta a šéfa zahraniční politiky EU.

  Poslanci Evropského parlamentu se budou také podílet na rozhodování o mezinárodní smlouvě o globálním oteplování. Mezi úkoly, které na Parlament v příštích měsících čekají, patří rovněž schválení nového  finančního  předpisu, jenž by měl zabránit dalším krizím.

  Právo volit mělo okolo 388 milionů lidí. K urnám se dostavilo necelých 44 % z nich, tedy méně než v předcházejících volbách.

  Předseda Komise José Manuel Barroso poděkoval voličům, že vyjádřili své názory na politickou budoucnost EU. „Celkově jsou výsledky nepopíratelným vítězstvím těch stran a kandidátů, kteří podporují evropský projekt a chtějí, aby Evropská unie ve své politice reagovala na každodenní problémy občanů,“ uvedl.

   

  Výsledky za ČR:

   

  V Evropských volbách v rámci ČR zvítězila ODS se ziskem 9 křesel, následovaná ČSSD se ziskem 7 křesel, KSČM obdržela 4 křesla a KDU-ČSL dvě.

   

  Podrobný přehled výsledků voleb do EP naleznete zde:

   

  http://www.elections2009-results.eu/cs/index_cs.html  Další informace na toto téma:

   

   

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky