Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Evropská komise vypisuje novinářskou cenu za příspěvky o lidských právech a demokracii v rozvojovém světě
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

09/06/2009

Evropská komise vyzývá novináře z celého světa, aby se zúčastnili soutěže Lorenza Nataliho na téma lidských práv, demokracie a rozvoje ve světě (uzávěrka – 30. června 2009).

Komisař pro humanitární pomoc Louis Michel vysvětlil význam ceny takto: „Bez informací, bez médií ztrácí svět svou paměť a svou znalost sebe sama a přichází o debatu o své budoucnosti“.

Cena Lorenza Nataliho je důležitou součástí rozvojové politiky EU, pro kterou je obrana demokracie a lidských práv krokem směrem k řádné veřejné správě, míru a pokroku v rozvojovém světě.

  Sluchátka na globusu zobrazujícím zeměkouli

  O cenu Lorenza Nataliho se mohou ucházet všechny sdělovací prostředky (rozhlasové a televizní stanice, tisk a internetové stránky) z celého světa a vítězové se podělí o celkem 60 000 eur. Ceny budou slavnostně předány v říjnu 2009 u příležitosti evropských dní rozvoje (http://www.eudevdays.eu/) ve Stockholmu.

  Příspěvky na jedno z těchto témat - lidská práva a/nebo demokracie a/nebo rozvoj - jsou přijímány až do 30. června 2009. Do soutěže je možné přihlásit příspěvky publikované či vysílané mezi 1. lednem 2008 a 15. červnem roku 2009.

  Do soutěže se mohou hlásit novináři pracující pro média z následujících oblastí:

  • Evropa;
  • Afrika;
  • arabský svět a Střední východ;
  • Asie a Tichý oceán;
  • Latinská Amerika a karibská oblast.

  V rámci každého regionu budou uděleny tři ceny v hodnotě 5.000 € (1. místo), 2.500 (2. místo)  a  1.500 €  (3. místo). Další ceny - speciální cena v kategorii TV a speciální cena v kategorii Rozhlas - budou uděleny v hodnotě 5.000 € za kategorii. Hlavní cenu v hodnotě 5.000 € obdrží nejlepší novinář ze všech zmiňovaných kategorií.

  Při hodnocení soutěžících spolupracuje Komise se dvěmi celosvětově známými tiskovými asociacemi: Reportéry bez hranic a Světovou asociací novin, která zastupuje více než 18 000 periodik na pěti kontinentech.

  Lorenzo Natali byl bojovníkem za svobodu, který byl vyznamenán za statečnost v osvobozenecké válce v okupované Itálii v roce 1944.

  Pravidla:

  Každý novinář může zaslat do soutěže pouze jeden článek či příspěvek a to v jednom z oficiálních jazyků Unie spolu s krátkým résumé v angličtině, francouzštině či španělštině. Na základě tohoto résumé bude proveden první výběr. Další informace naleznete zde.

   

  Registrace:

  zde

   

  Další informace:

  www.nataliprize2009.eu

  Videoklip: Natali Prize 2008

  Tisková zpráva msw8 - 32 KB [32 KB]

  Rozvojová politika EU – webové stránky naleznete zde.

   

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky