Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Znojemské pivo získalo evropskou ochrannou známku
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

05/06/2009

Evropská komise v květnu rozhodla o ochranné známce Evropské unie a přidělila ji dalšímu českému výrobku, Znojemskému pivu. Znojemské pivo se tak zařadilo mezi desítku českých produktů vystupujících pod ochranou značkou Evropské unie - PGI (chráněného zeměpisného označení). O evropskou známku PGI usilovalo Znojemské pivo již od roku 2004.

  Dvě piva ve sklenici

  Evropská komise zveřejnila žádost již na konci roku 2008. Než je však výrobku ochranná známka oficiálně přidělena, musí uplynout šestiměsíční lhůta, během které mohou být proti rozhodnutí vzneseny námitky. Po šesti měsících, v květnu 2009, bylo Znojemské pivo zapsáno bez námitek do oficiálního rejstříku.

  A co chráněné zeměpisné označení pro spotřebitele vlastně znamená? Nejen, že výrobek splňuje všeobecné standardy kvality, jenž vyžaduje jednotný trh Evropské unie, ale také určitá specifika. Zaručuje, že se daný výrobek částečně nebo zcela vyrábí v původní zeměpisné oblasti. Pokud si tedy konkrétně Znojemské pivo koupíte, můžete si být jisti, že přinejmenším část výroby probíhá skutečně přímo na Znojemsku. Rovněž to znamená, že kdyby se Znojemské pivo vyrábělo na jiném místě než na Znojemsku, za použití místních přísad, nikdy by původních vlastností dosaženo nebylo.

  V databázi se můžete o vlastnostech daného výrobku také leccos zajímavého dozvědět. Dočtete se, že jedinečnost výroby Znojemského piva vychází z mnohasetleté tradice měšťanského pivovarnictví na vymezeném území. K výrobě se používá výhradně slad z jarního dvouřadého ječmene, chmel odrůdy "Žatecký poloraný červeňák" a "Magnum Hallertau", hlavní kvašení probíhá 7 dní a zrání od 30 do 90 dní při teplotě 2 °C.

  Evropská unie v rámci své politiky kvality rozlišuje celkem tři druhy označení: chráněné zeměpisné označení (PGI), chráněné označení původu (PDO) a tradiční zaručenou specialitu (TSG).

  Mimo Znojemského piva tak v databázi naleznete téměř tři desítky tradičních českých pochutin, které ochranné označení všech tří druhů od Evropské komise již získalo či o něj požádalo. Ochrannou známkou se tak mimo Žateckého piva pyšní kupříkladu i Českobudějovické pivo, Žatecký chmel, Hořické trubičky či Pardubický perník.

   

  Databázi výrobků naleznete zde.

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky