Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Co se píše v mezinárodním tisku o Evropě? Řeknou vám to nové mnohojazyčné webové stránky
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

27/05/2009

První mnohojazyčné internetové stránky s články z mezinárodního tisku o záležitostech Evropské unie dnes uvedla do provozu Evropská komise a konsorcium vedené francouzským časopisem Courrier International. Presseurop.eu nabízí v současnosti v 10 jazycích, včetně češtiny, výběr z článků zveřejněných v týž nebo předešlý den. Články budou doplněny analýzami, komentáři a ilustracemi.

Členy konsorcia jsou kromě Courrier International ještě italský časopis Courrier Internazionale, polský Forum Polityka a portugalský Courrier Internacional.

  Co se píše v mezinárodním tisku o Evropě? Řeknou vám to nové mnohojazyčné webové stránky

  Na presseurop.eu najdete nejen články z evropského a světového tisku (deníků i časopisů) vybraných na základě závažnosti a důvěryhodnosti a týkající se nejrůznějších sfér života EU. Mají se tam objevovat také přehledy tisku a shrnutí zpráv, ilustrace (grafika, fotografie a videa) a k dispozici má být i archiv tisku.

  Stránky budou plně interaktivní, budou mít tematická fóra, online ankety a poskytnou návštěvníkům možnost komentovat zveřejněné články.

  Budou zpočátku v němčině, angličtině, španělštině, francouzštině, italštině, nizozemštině, polštině, rumunštině a češtině a postupně ve zbývajících 13 úředních jazycích EU. Konsorcium Presseurop se proto bude rozšiřovat o nové členy. Již se připravuje partnerství s Evropskou rozhlasovou sítí – EuRaNet – a budoucí televizní sítí EU.

  Presseurop bude každý den monitorovat zhruba 250 listů, včetně Le Monde, Le Figaro, Financial Times, The Economist, Washington Post, Corriere della Sera a FAZ. Zveřejňovány nebo archivovány budou pouze články z deníků a časopisů, s nimiž byla uzavřena dohoda o autorských právech. Možnost archivování bude upravena případ od případu podle příslušných dohod. Uzavřeno bylo přibližně 50 ročních dohod o autorských právech, u zbývajících listů půjde o dohody na vyžádání.

  Články ke zveřejnění na presseurop.eu bude vybírat samo konsorcium Presseurop, které má úplnou redakční svobodu. Konsorcium disponuje sítí novinářů na volné noze, kteří monitorují 250 titulů, a deseti novináři zaměstnanými na plný úvazek (z nichž sedm je v Paříži, jeden ve Varšavě, jeden v Lisabonu a jeden v Římě). Každý z novinářů na plný úvazek odpovídá za jeden z deseti jazyků presseurop.eu. Články překládají profesionální překladatelé a revidují je novináři. Hlavní slovo ve výběru článků mají šéfredaktor a jeho zástupce, kteří rovněž píší úvodníky.

   

  Mnohojazyčné internetové stránky Presseurop:

  http://www.presseurop.eu/cs

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky