Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Příběh jednoho z evropských vynálezů roku 2009
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

29/04/2009

Ta nemoc byla dlouho považována za jednu z nejsmrtonosnějších forem rakoviny, která způsobuje velkou bolest a je jen obtížně léčitelná. Nazývá se chronická myeloidní leukémie (CML). Průlom v její léčbě přinesl až lék Glivec, který vyvinuly výzkumné týmy vedené švýcarským chemikem Jürgem Zimmermannem a americkým onkologem Brianem Drukerem: díky Glivecu projevy nemoci vymizí až u 97 % pacientů. V úterý večer Evropská komise a Evropský patentový úřad na Pražském hradě oznámily, že oběma vědcům udělily jednu ze čtyř cen Evropský vynálezce roku 2009.

    vědec s chemickým modelem

    Cesta ke Glivecu nebyla snadná. V roce 1960 vědci u 95 % procent pacientů s CML zjistili neobvykle krátký chromozom, který nazvali filadelským chromozomem podle města, kde byl popsán. Jeho pochopení bylo považováno za klíč k léčbě CML. Po dalších 13 letech výzkumu se zjistilo, že filadelfský chromozom je výsledkem výměny DNA mezi dvěma chromozomy. Počátkem 80. let vědci prokázali, že tak vzniká nový leukemický gen nazývaný BCR/ABL, který způsobuje nadprodukci bílých krvinek v těle. V roce 1990 začali vědci hledat látky potlačující BCR-ABL a ve švýcarské farmaceutické společnosti Novartis byla taková látka (inhibitor) vyvinuta. Zimmermann a jeho tým sloučeninu začali vylepšovat a nakonec vyvinuli velmi účinný inhibitor BCR-ABL. V roce 1994 se Novartis spojil s Drukerem a začal připravovat inhibitor na klinické testy; ty pak začaly v roce 1999. Dnes je tato látka známá jako Glivec a je oslavována takřka jako zázračný lék. Studie ukázaly, že léčba Glivecem pomohla 98 % pacientů v chronické fázi CML stabilizovat krevní obraz. Navíc až v 92 % procentech případů není u pacientů zjistitelný filadelfský chromozom. Léčba Glivecem následovaná transplantací kostní dřeně vedla u 60 až 80 % pacientů k vyléčení. Léčba je dobře snášena: vážné nepříznivé vedlejší účinky se projevují jen u méně než 5 % pacientů. I díky Zimmermannovi a Drukerovi se nyní perspektiva účinné léčby rakoviny najednou nezdá být tak vzdálená.

    Další ceny Evropský vynálezce roku 2009 byly uděleny Adolfu Götzerbergovi z Německa za celoživotní příspěvek k obchodnímu využití sluneční energie, Josephu Le Merovi z Francie za vynález jednoduchého výměníku tepla, který umožňuje levné a energeticky účinné vytápěcí systémy a Čou I-čchingovi z Číny za lék proti malárii založený na rostlinném výtažku. Ceny byly ve Španělském sále Pražského hradu udíleny za přítomnosti více než 400 hostů. Evropská komise a Evropský patentový úřad je udělují od roku 2006 ve čtyřech kategoriích: za celoživotní dílo, průmysl, malé a střední podniky / výzkum a mimoevropské země.

    Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky