Cesta


EVROPSKÝ DŮM:

RSS - Novinky

RSS - Novinky

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Twitteru

Najdete nás na Twitteru

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Zastoupení EK v ČR na Youtube

Jaro Evropy 2009 – školáci přizváni k účasti na dialogu o budoucnosti Evropy
Poslat tuto stránku e-mailemPoslat tuto stránku e-mailemTiskTisk

07/04/2009

 

Letošní kampaň Jaro Evropy, která si klade za cíl inspirovat školáky k účasti na aktivitách podporujících zvýšení informovanosti o evropských tématech, byla zahájena 25. března ve Štrasburku. Místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallströmová a Katerina Batzeliová, předsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání při Evropském parlamentu, se u této příležitosti setkaly se skupinou studentů při jejich návštěvě Evropského parlamentu. Setkání proběhlo v předvečer červnových voleb do Evropského parlamentu.

 

  Logo Jaro Evropy 2009

  Projekt Jaro Evropy se koná každoročně a je organizován konsorciem European Schoolnet – sítí 31 ministerstev školství v Evropě – financovaným Evropskou komisí. Letošní projekt je zaštítěn mottem „Evropou hýbou nápady“ a je propojen s Evropským rokem tvořivosti a inovací. Do 30. června se ve školách v členských státech a v jiných evropských zemích včetně Norska, Bosny a Hercegoviny a Švýcarska pořádají různé aktivity.

  Patří k nim například diskuze o Evropě s hostujícími osobnostmi, on-line besedy s komisaři a jinými významnými evropskými představiteli veřejného života, debaty, soutěže a jiné projekty, a to za účelem podnítit povědomí o evropských tématech. Mladí lidé jsou vybízeni k účasti na debatě o budoucnosti demokracie v Evropě.

  „Tento projekt je obrovskou příležitostí pro to, vzbudit v mladých lidech povědomí o významu a důležitosti Evropské unie a jejího Parlamentu. Mladí lidé jako budoucí voliči nyní potřebují mít možnost vyjádřit se k tématům, která jsou pro ně důležitá,“ uvedla Margot Wallströmová.

  „Seznamovat občany Evropy, a především studenty jako zástupce nejmladších generací Evropanů, s jejími aktivitami je nejen jednou z priorit Evropské unie, ale i zásadním bodem programu pro budoucnost Evropy,“ řekla Katerina Batzeliová. „Projekt Jaro Evropy je nástrojem přenosu informací a motivace na studenty, pracovníky a přátele škol k tomu, aby aktivně uplatnili své právo podílet se na demokratickém životě Unie."

  „Těšíme se, že mladí lidé hojně přispějí inovacemi a tvořivostí k tvarování budoucnosti Evropy,“ řekl komisař Ján Figel' zodpovědný za vzdělávání a odbornou přípravu. Komisař Figel' se již osobně zúčastnil on-line debaty se studenty škol. „Desetitisíce mladých Evropanů se každoročně účastní evropských programů, které byly navrženy právě pro ně. Přístup ke kvalitním informacím o Evropě a možnost diskutovat o naší budoucnosti jsou základními kameny osvojení si občanského chování,“ dodal.

  Předchozí kampaně Jaro Evropy se soustředily na témata mezikulturního dialogu, diskuze o naší budoucnosti a rozšíření Evropské unie.

  Do projektu se doposud zapojilo více než 4000 škol využívajících informační zdroje zpřístupněné na webové stránce projektu, která je k dispozici ve 23 jazycích na internetové adrese: www.springday2009.net

   

  Přednášející, kteří mají zájem navštívit školu za účelem diskuze, se mohou přihlásit na internetové adrese:

   

  http://www.springday2009.net/ww/cz/pub/spring2009/misc/back_to_school_apps.cfm

   

  Na seznamu hostujících přednášejících již figurují jména více než třiceti členů Evropského parlamentu, tří evropských komisařů, několika zástupců národních a regionálních orgánů a také univerzitních profesorů, odborníků a absolventů univerzitního programu Erasmus.

   

  Více informací:

   

  http://www.springday2009.net/ww/cz/pub/spring2009/homepage.htm

   

  Poslední aktualizace: 30/10/2010  |Začátek stránky